Reklama

Niezbity dowód tożsamości

Niezbity dowód tożsamości

17.03.2014
Czyta się kilka minut
Najpierw fotografowano przestępców, a potem już wszystkich obywateli. Tak rodziło się państwo policyjne. Dzisiaj pewniejsze są odciski palców albo dane biometryczne. Fotografie, które mamy w naszych dokumentach, są niemal bezwartościowe.
Dawne zdjęcia paszportowe z kolekcji Wojciecha Nowickiego
Z

Zdjęć jest całkiem sporo, kilkadziesiąt, a zmieściły się w jednej foliowej torebce, na parę centymetrów długiej. Nie wiadomo, dlaczego zachowały się razem. Są to klasyczne zdjęcia do niemieckich dokumentów tożsamości, z czasów drugiej wojny. Wykonano je w warunkach polowych gdzieś na wschodzie Polski. Nie wiem dokładnie gdzie, bo są na nich ledwie strzępki informacji. Wszystkie są zniszczone, ale każde inaczej.
Wygląda na to, że ten, kto je zdobył (kto – znów nie mam pojęcia), oddarł je od podłoża. Może to handlarz starzyzną; a może i nie, bo część zdjęć najwyraźniej odzyskali ich pierwotni właściciele albo ich rodzina. Wiem, bo na odwrocie jednego jest adnotacja, zwykła uwaga napisana piórem (przez kogo?): „1949 roku zmarł” – właśnie tak napisane, trochę kulawym językiem, choć starannym pismem. Na tych fotografiach są wyłącznie wąsaci mężczyźni, i chyba sami Polacy (gdzie się...

19347

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]