Reklama

Upadek domu von der Marwitzów

Upadek domu von der Marwitzów

17.08.2003
Czyta się kilka minut
Ciocia Dziunia była cioteczną siostrą Ojca. Wyszła za mąż za Władysława von der Marwitza, należącego do wysokiej arystokracji niemieckiej, której jedna linia się spolszczyła, podobnie jak jedna linia hrabiów Döhnhoffów spolszczyła się na Denhofów. Matka wuja Władka, z Łyskowskich, była szlachcianką z Pomorza. Raz na dziesięć lat wszyscy członkowie rodu von der Marwitz spotykali się w rodzinnym zamku nad Renem.
W

Wuj Władek nie posiadał dóbr dziedzicznych. Dzierżawił od księży Filipinów z Gostynia majątek Błażejewo. Gospodarzem był - w opinii stryja Antoniego z Podrzekty - marnym, a że grunta były liche, a dzieci aż sześcioro, w Błażejewie się nie przelewało, toteż rzadko przyjmowano gości. Dwór był rozległy z przybudówkami. Były w nim dwa salony, żółty i niebieski, na ścianach wisiały portrety von der Marwitzów w złotych ramach i daremnie czekały na gości.

Moje najdawniejsze wspomnienie Błażejewa pochodzi z wczesnego dzieciństwa, gdy byłam tam z rodzicami. Zapewne z rewizytą. Jako dziewczynka przyjeżdżałam do Błażejewa na lato. Najstarsza z kuzynów, Mita, bywała w naszym domu w Ostrowie. Ja otrzymywałam od Mamy miesięczną pensję, za którą kupowałam powieści Rodziewiczówny w księgarni pani Miloszyńskiej pod Arkadami i serie pocztówek z reprodukcjami malarstwa. Mita...

5517

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]