Reklama

Vox populi - vox Dei

Vox populi - vox Dei

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Papieska decyzja o przyspieszonym trybie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II wzbudziła powszechną radość. Oczywiście: oficjalne wyniesienie na ołtarze zmarłemu Papieżowi niczego już dodać nie może. Jeśli ktoś jest w niebie, to jest, i cieszy się szczęściem - jak mówimy obrazowo - oglądania Boga. Żaden kanoniczny akt niczego tu już nie zmienia.
K

Kościół ogłasza świętych i błogosławionych ze względu na nas, żyjących na tym łez padole. Święty jest wzorem dla żyjących, a także orędownikiem, który - jak wierzymy - może wstawiać się u Boga za nami. Przyspieszenie procesu (odstąpienie od kanonicznej zasady, że można proces rozpocząć po upływie pięciu lat od śmierci kandydata na ołtarza) wyraża pragnienie, by Jan Paweł II jak najszybciej stał się “oficjalnym" wzorem dla papieży, biskupów, księży i w ogóle chrześcijan. Teraz należy dobrze się zastanowić, co w nim jest do naśladowania, a co było niepowtarzalnym, tylko jemu właściwym charyzmatem. Co zaś do wstawiennictwa w niebie: ośmielam się mniemać, że jak za życia poważnie traktował każdą prośbę o modlitwę, tak i tam, gdzie jest teraz, nadal oręduje za tymi, którzy doń się zwracają.

Powodem mojej radości jest jednak nie tylko nadzieja, że Jan Paweł II...

2955

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Uwaga! Przypominamy o ciszy wyborczej. Trwa ona od północy z 10 na 11 lipca do momentu zakończenia głosowania w wyborach prezydenckich 12 lipca. W tym czasie nie wolno prowadzić agitacji wyborczej, również w internecie. Za złamanie zakazu agitacji grozi kara grzywny.

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]