Reklama

Ładowanie...

Vox populi - vox Dei

22.05.2005
Czyta się kilka minut
Papieska decyzja o przyspieszonym trybie wszczęcia procesu beatyfikacyjnego Jana Pawła II wzbudziła powszechną radość. Oczywiście: oficjalne wyniesienie na ołtarze zmarłemu Papieżowi niczego już dodać nie może. Jeśli ktoś jest w niebie, to jest, i cieszy się szczęściem - jak mówimy obrazowo - oglądania Boga. Żaden kanoniczny akt niczego tu już nie zmienia.
K

Kościół ogłasza świętych i błogosławionych ze względu na nas, żyjących na tym łez padole. Święty jest wzorem dla żyjących, a także orędownikiem, który - jak wierzymy - może wstawiać się u Boga za nami. Przyspieszenie procesu (odstąpienie od kanonicznej zasady, że można proces rozpocząć po upływie pięciu lat od śmierci kandydata na ołtarza) wyraża pragnienie, by Jan Paweł II jak najszybciej stał się “oficjalnym" wzorem dla papieży, biskupów, księży i w ogóle chrześcijan. Teraz należy dobrze się zastanowić, co w nim jest do naśladowania, a co było niepowtarzalnym, tylko jemu właściwym charyzmatem. Co zaś do wstawiennictwa w niebie: ośmielam się mniemać, że jak za życia poważnie traktował każdą prośbę o modlitwę, tak i tam, gdzie jest teraz, nadal oręduje za tymi, którzy doń się zwracają.

Powodem mojej radości jest jednak nie tylko nadzieja, że Jan Paweł II...

2955

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]