Reklama

Ładowanie...

To, co widzieliśmy, było prawdziwe

27.03.2006
Czyta się kilka minut
Przez pięć miesięcy przewodniczyłem Trybunałowi Rogatoryjnemu w procesie Jana Pawła II. Czułem się tym nieco zmiażdżony: na ogół uważa się, że sędzia jest wyższy od tego, kogo sądzi, a w tym przypadku to oczywista nieprawda.
S

Sędzia Trybunału Rogatoryjnego jest właściwie audytorem, czyli - przesłuchuje. Gdybyśmy chcieli stać na stanowisku, że przy beatyfikacjach i kanonizacjach potrzeba sędziego godniejszego niż kandydat na ołtarze, moglibyśmy szukać takich ze świeczką. Należy więc z pokorą przyjmować urzędy, mimo że nas przerastają, i starać się sumiennie wykonać wyznaczone zadania.

Padre Santo

Dobrze znałem Karola Wojtyłę - biskupa, arcybiskupa, kardynała, papieża. Nieraz pytano mnie, czy nie odczuwam wewnętrznego dysonansu podczas badania świadectwa świętości człowieka tak mi bliskiego. Raczej nie, poznałem już przecież wielu świętych: o. Pio, Matkę Teresę z Kalkuty, bp. Jana Pietraszkę (wiem, że ten ostatni jeszcze nie trafił na ołtarze, ale dla mnie jest święty). Do Jana Pawła II, chociaż nie ogłoszono go jeszcze błogosławionym, modlę się o...

9974

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]