Reklama

Uzdrowienie niewidomego

Uzdrowienie niewidomego

20.11.2016
Czyta się kilka minut
Historię uzdrowienia niewidomego pod Jerychem przytaczają wszyscy synoptycy. Liturgia przywołała ją w minionym tygodniu w wersji św. Łukasza (Łk 18, 35-43).
J

Jest kilka szczegółów wyróżniających tę relację, które warto wyłowić – aby lepiej (być może) uchwycić zamysł Ewangelisty.
Łukasz rezygnuje z imienia ślepca – z takim naciskiem odnotowanego przez św. Marka: „syn Tymeusza, Bartymeusz” (zob. Mk 10, 46). Zapewne czyni to świadomie. Być może dzięki temu łatwiej odnajdą się w postaci bohatera wszyscy, także najbliżsi uczniowie. Ich „ślepotę” Łukasz dopiero co odnotował – w ostatnim wersecie poprzedzającym nasza perykopę: mówi, że nie zrozumieli słowa trzeciej zapowiedzi męki, gdyż „słowo było przed nimi zakryte” – nie widzieli Go. U Łukasza jest wiele takich fragmentów, które podkreślają, że wiara jest wzrokiem – widzeniem. Najmocniejszy z nich to zapewne historia uczniów idących do Emaus – ich oczy były „niejako na uwięzi”, by Go nie rozpoznali (Łk 24, 16). Dobrze wiemy: nie mieli kłopotu ze wzrokiem, lecz z wiarą, którą stracili....

3529

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]