Uzdrowienie niewidomego

Historię uzdrowienia niewidomego pod Jerychem przytaczają wszyscy synoptycy. Liturgia przywołała ją w minionym tygodniu w wersji św. Łukasza (Łk 18, 35-43).

20.11.2016

Czyta się kilka minut

Jest kilka szczegółów wyróżniających tę relację, które warto wyłowić – aby lepiej (być może) uchwycić zamysł Ewangelisty.
Łukasz rezygnuje z imienia ślepca – z takim naciskiem odnotowanego przez św. Marka: „syn Tymeusza, Bartymeusz” (zob. Mk 10, 46). Zapewne czyni to świadomie. Być może dzięki temu łatwiej odnajdą się w postaci bohatera wszyscy, także najbliżsi uczniowie. Ich „ślepotę” Łukasz dopiero co odnotował – w ostatnim wersecie poprzedzającym nasza perykopę: mówi, że nie zrozumieli słowa trzeciej zapowiedzi męki, gdyż „słowo było przed nimi zakryte” – nie widzieli Go. U Łukasza jest wiele takich fragmentów, które podkreślają, że wiara jest wzrokiem – widzeniem. Najmocniejszy z nich to zapewne historia uczniów idących do Emaus – ich oczy były „niejako na uwięzi”, by Go nie rozpoznali (Łk 24, 16). Dobrze wiemy: nie mieli kłopotu ze wzrokiem, lecz z wiarą, którą stracili. Jeszcze tydzień temu – pół tygodnia temu – widzieli: nie mieli kłopotu z rozpoznaniem Jezusa. Teraz Go „nie widzą” – stracili wzrok. Są właśnie tacy jak ów ślepiec z Jerycha – on też kiedyś widział. I dlatego gdy Jezus pyta go, czego pragnie, on odpowiada (dosł.): „Panie, abym znów widział” (grec. anablepo).

U św. Mateusza (Mt 20, 29-34) Jezus uzdrawia, dotykając ze współczuciem chorych oczu; u Marka dokonuje tego słowem („powiedział do niego” – Mk 10, 52).

Z tych dwóch możliwości Łukasz wybiera drugą: uzdrowienie dokonuje się poprzez Słowo. Mocą Słowa! „Powiedział: Przejrzyj!” (w. 42).

Jest jednak niewielka (pozornie) różnica w narracji między Markiem a Łukaszem. Otóż w wersji Marka Bartymeusz, prosząc o uzdrowienie, mówi: „Nauczycielu (grec. Rabbouni), abym znów widział” (Mk 10, 51). U Łukasza ślepiec prosi: „Panie (grec. Kyrie), abym znów widział” (w. 41).

Łukasz chce podkreślić, że słowo zbawienia wypowiada nie Nauczyciel, lecz Pan (za tym określeniem kryje się imię Boga, które w Septuagincie oddano właśnie słowem Kyrios). To Pan wypowiada Słowo z Mocą. Pan nie tylko uczy, ale wybawia! Gdyż ma władzę – nie tylko mądrość.

Nie wystarczy traktować Jezusa jako nauczyciela. Zbawia wiara, która rozpoznaje w Nim Pana!

I jeszcze jeden szczegół. U Łukasza – i tylko u niego – widzenie ślepca udziela się całemu ludowi. Mateusz i Marek odnotowują jedynie, iż uzdrowieni bohaterowie „idą za Jezusem”. Również Łukaszowy ślepiec idzie za Jezusem, ale także „wychwala Boga” (w. 43); i właśnie ta postawa znajduje rezonans u innych: „cały lud – widząc [to] – oddał chwałę Bogu”.

To bardzo ważne poszerzenie perspektywy: wiara i niewiara, świętość i grzech, duchowe zdrowie czy choroba są oczywiście sprawą najgłębiej osobistą. Nie znaczy to jednak, że indywidualną tak dalece, by nie dotyczyła innych. Żyjemy we wspólnocie, która jest Ciałem! Nie jest dowolną czy przypadkową zbieraniną. Moje nawrócenie ma sens i znaczenie dla całego Kościoła; podobnie mój grzech jest dramatem wszystkich członków. Moja ślepota może być dramatycznie zaraźliwa. Ale także mój wzrok może pobudzić widzenie wszystkich moich Sióstr i Braci.

Chwalmy Boga w naszym ciele – także tym Ciele, którym jest Kościół! ©

Dziękujemy, że nas czytasz!

Wykupienie dostępu pozwoli Ci czytać artykuły wysokiej jakości i wspierać niezależne dziennikarstwo w wymagających dla wydawców czasach. Rośnij z nami! Pełna oferta →

Dostęp 10/10

  • 10 dni dostępu - poznaj nas
  • Natychmiastowy dostęp
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
10,00 zł

Dostęp kwartalny

Kwartalny dostęp do TygodnikPowszechny.pl
  • Natychmiastowy dostęp
  • 92 dni dostępu = aż 13 numerów Tygodnika
  • Ogromne archiwum
  • Zapamiętaj i czytaj później
  • Autorskie newslettery premium
  • Także w formatach PDF, EPUB i MOBI
89,90 zł
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]
Kardynał, arcybiskup metropolita łódzki, wcześniej biskup pomocniczy krakowski, autor rubryki „Okruchy Słowa”, stały współpracownik „Tygodnika Powszechnego”. Doktor habilitowany nauk humanistycznych, specjalizuje się w historii Kościoła. W latach 2007-11… więcej

Artykuł pochodzi z numeru TP 48/2016