Reklama

Uwolnić twarz

Uwolnić twarz

03.02.2009
Czyta się kilka minut
Co twarz mówi o wnętrzu człowieka? Wiara w istnienie tego związku pojawiła się w momencie przełomowym dla kultury europejskiej, poddawanej procesom indywidualizacji.
Andrzej Georgiew, „Grzegorz, styczeń 2009”
W

Weźmy to: patrzeć na swe twarze milcząc. Wbijać w siebie wzrok, nie wypowiadając ani jednego słowa - to właściwie niemożliwe. Czujemy się wtedy bezbronni. Naszych twarzy nie chroni już kordon słów - są nagie.

Albo to: pogoń za twarzą człowieka, którego głos słyszymy w słuchawce telefonu. Nie widzimy poruszeń jego oblicza, ale wyobrażamy je sobie, musimy je sobie wyobrażać: grymasy, tiki, zmrużone lub szeroko otwarte oczy, bruzda na lewym policzku, ślad po ospie. Jeśli twarz bez języka jest naga, to język bez twarzy - ułomny.

Albo jeszcze to: oglądamy amatorski film nakręcony z naszym udziałem. Dziwimy się: naprawdę tak wyglądam? Naprawdę tak zachowuje się moja twarz, nad którą rzekomo sprawuję całkowitą kontrolę? Uderzająca niezgodność między obrazem własnej twarzy, noszonym w sobie, a twarzą oglądaną przez innych; między człowiekiem...

12302

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]