Reklama

Ustawianie ostrości

Ustawianie ostrości

30.10.2006
Czyta się kilka minut
"Zimnokrwistość - to słowo może przychodzić na myśl, ilekroć ogląda się filmy Aki Kaurismäkiego. "Światła o zmierzchu to kolejny zimnokrwisty tytuł w filmografii fińskiego reżysera. Jednocześnie to kino chłodne i czyste jak kryształ próbuje szukać poezji w najbardziej zgrzebnej i bezbarwnej rzeczywistości.
Kadr z filmu "Światła o zmierzchu"
Ś

Świat u Kaurismäkiego naszkicowany został oszczędnie, można by nawet rzec: pobieżnie. Reżyserowi wystarcza zaledwie kilka kresek, by zawrzeć cały dramat fińskiego samotnika, któremu wiatr zawsze wieje w oczy, ale za to do końca nie zabraknie mu nadziei. Fabuła sama się prosi, by streścić ją w sposób najbardziej zdawkowy: niepozorny ochroniarz pilnujący w nocy centrum handlowego zostaje wplątany w napad na sklep jubilerski. Zobaczymy właściwie niewiele więcej. Wyborny operator Timo Salminen sfotografował jego świat przy pomocy pustawych, minimalistycznych kadrów, utrzymanych w prostej gamie kolorystycznej - jakby chciał jeszcze silniej podkreślić izolację i nieważność bohatera. Zobaczymy więc monotonię jego codziennej pracy, rutynowe wizyty w okolicznych barach i mieszkanko w suterenie, w którym po skończonej nocnej zmianie nikt na bohatera nie czeka.

Nad tym...

4663

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]