Reklama

Uśmiech losu

Uśmiech losu

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Czy mali chłopcy studiują jeszcze mapy?
N

Nie sądzę. Kiedy pojawi się jakaś obca nazwa, wpisują ją do wyszukiwarki. I natychmiast dostają obrazek. Jeżeli chcą się dowiedzieć, czy góra jest stroma, nie muszą mozolnie porównywać odcieni czerwieni. Jeżeli miasto jest położone płasko, jak kawałki sera na desce, widać to na zdjęciu. Wyobraźnia nie ma tu nic do roboty.

Jedną z najważniejszych książek mojego dzieciństwa był atlas. Pociągały mnie zwłaszcza te części świata, które miały wypieki, gdzie ziemia była czerwona z wysiłku wypiętrzania. Himalaje, Alpy, Góry Skaliste, czynne i nieczynne wulkany. Kiedy miałem cztery lata, erupcja Etny zniszczyła kolejkę linową i zbudowane na zboczu góry obserwatorium astronomiczne. Niewykluczone, że właśnie ta informacja sprawiła, iż zainteresowałem się Sycylią. W wyobraźni uczyniłem z niej własne państwo, byłem jego królem i prezydentem. I miałem śmiałe plany: Sycylijczycy w koalicji z...

2541

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]