Reklama

Kontynent gorszego sortu

Kontynent gorszego sortu

07.05.2017
Jak dotąd zbadaliśmy około pięć procent dna oceanicznego. Co mogliśmy przegapić? Grupa geologów ogłosiła niedawno, że cały kontynent.
Nowa Zelandia widziana z kosmosu Fot. NASA / Domena Publiczna
L

Liczba kontynentów wydaje się czymś równie stałym i niepodważalnym jak fakt, że Ziemia nie jest płaska. Tymczasem w marcu Towarzystwo Geologiczne Ameryki ogłosiło na łamach czasopisma „GSA Today”, że świat „powiększył się” o ósmy kontynent.
Zelandia, bo o niej mowa, niemal w całości znajduje się pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Mimo to liczy ok. 5 mln kilometrów kwadratowych. To sporo mniej niż najmniejsza w dotychczasowym gronie kontynentów Australia, ale kilka razy więcej niż wszystkie znane nam mikrokontynenty. Gdyby wypuścić całą wodę z Oceanu Spokojnego, okazałoby się, że Nowa Zelandia jest najwyżej położoną częścią Zelandii. Poza tym do „nowego” kontynentu należą również wyspy Nowej Kaledonii, Norfolk oraz Lord Howe.

Stara Zelandia

W środowisku geologów informacje na temat podwodnego kontynentu u wschodnich wybrzeży Australii nie są...

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Podobne teksty

Adam Robiński
Paul Davies, Michał Eckstein, Tomasz Miller
Tomasz Targański

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]