Reklama

Ładowanie...

Kontynent gorszego sortu

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Jak dotąd zbadaliśmy około pięć procent dna oceanicznego. Co mogliśmy przegapić? Grupa geologów ogłosiła niedawno, że cały kontynent.
Nowa Zelandia widziana z kosmosu Fot. NASA / Domena Publiczna
L

Liczba kontynentów wydaje się czymś równie stałym i niepodważalnym jak fakt, że Ziemia nie jest płaska. Tymczasem w marcu Towarzystwo Geologiczne Ameryki ogłosiło na łamach czasopisma „GSA Today”, że świat „powiększył się” o ósmy kontynent.
Zelandia, bo o niej mowa, niemal w całości znajduje się pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Mimo to liczy ok. 5 mln kilometrów kwadratowych. To sporo mniej niż najmniejsza w dotychczasowym gronie kontynentów Australia, ale kilka razy więcej niż wszystkie znane nam mikrokontynenty. Gdyby wypuścić całą wodę z Oceanu Spokojnego, okazałoby się, że Nowa Zelandia jest najwyżej położoną częścią Zelandii. Poza tym do „nowego” kontynentu należą również wyspy Nowej Kaledonii, Norfolk oraz Lord Howe.

Stara Zelandia

W środowisku geologów informacje na temat podwodnego kontynentu u wschodnich wybrzeży Australii nie są...

8442

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]