Reklama

Kontynent gorszego sortu

Kontynent gorszego sortu

07.05.2017
Czyta się kilka minut
Jak dotąd zbadaliśmy około pięć procent dna oceanicznego. Co mogliśmy przegapić? Grupa geologów ogłosiła niedawno, że cały kontynent.
Nowa Zelandia widziana z kosmosu Fot. NASA / Domena Publiczna
L

Liczba kontynentów wydaje się czymś równie stałym i niepodważalnym jak fakt, że Ziemia nie jest płaska. Tymczasem w marcu Towarzystwo Geologiczne Ameryki ogłosiło na łamach czasopisma „GSA Today”, że świat „powiększył się” o ósmy kontynent.
Zelandia, bo o niej mowa, niemal w całości znajduje się pod powierzchnią Oceanu Spokojnego. Mimo to liczy ok. 5 mln kilometrów kwadratowych. To sporo mniej niż najmniejsza w dotychczasowym gronie kontynentów Australia, ale kilka razy więcej niż wszystkie znane nam mikrokontynenty. Gdyby wypuścić całą wodę z Oceanu Spokojnego, okazałoby się, że Nowa Zelandia jest najwyżej położoną częścią Zelandii. Poza tym do „nowego” kontynentu należą również wyspy Nowej Kaledonii, Norfolk oraz Lord Howe.

Stara Zelandia

W środowisku geologów informacje na temat podwodnego kontynentu u wschodnich wybrzeży Australii nie są...

8442

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]