Reklama

Upiecz własny chleb - w domu

Upiecz własny chleb - w domu

24.03.2014
Czyta się kilka minut
Dla zapachu piekącego się chleba wypełniającego dom warto poświęcić nieco czasu. Gdy już będzie gotowy, przekonasz się, że cud może być powszedni.
Fot. facetznozem.blogspot.com
Z

ZDOBĄDŹ ZAKWAS
Na drożdżach piekarskich też da się upiec bochenek, ale nie będzie nawet w połowie tak dobry, jak chleb zakwaszony. To właśnie dzięki zakwasowi na samą myśl o prawdziwym chlebie cieknie ślina. Zakwas to cud natury – koegzystują i współpracują w nim dzikie drożdże Candida millieri z bakteriami mlekowymi. Każda łyżeczka zakwasu zawiera 50 mln komórek drożdży i 5 mld bakterii. Kwaśne środowisko wytwarzane przez bakterie jest nieznośne dla innych drobnoustrojów poza drożdżami C. millieri, które dzięki temu nie mają konkurencji. Same zaś nie trawią jednego z cukrów powstających wskutek rozkładu skrobi – maltozy, pozostawiając ją bakteriom mlekowym, którym jest ona niezbędna. Drożdże produkują dwutlenek węgla spulchniający ciasto, a dzięki fermentacji bakteryjnej pochodzące z ziarna mikroelementy stają się przyswajalne. Ale skąd zdobyć zakwas? Można...

3238

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]