Reklama

Ulga na dzieci

Ulga na dzieci

04.05.2006
Czyta się kilka minut
Czytając komentarz Anny Matei , kolejny raz przypomniałam sobie, że parlamentarzyści, mimo obietnic, nie zamierzają wprowadzić żadnej ulgi podatkowej związanej z wychowywaniem dzieci. Twierdzą, że byłoby to zbyt kosztowne. Zapominają, niestety, że istnieją dobrze zarabiające rodziny wielodzietne, które nie otrzymują żadnych zasiłków, a potrzebują wsparcia państwa, np. w formie zwolnienia większej części ich dochodów z podatku.
O

Oto kilka pomysłów, które pozwoliłyby zminimalizować koszty takiej ulgi. Po pierwsze, by nie dublować pomocy państwa, można byłoby przyznać ulgę na dzieci tylko tym, którzy przekraczają próg upoważniający do zasiłków. Część rodziców specjalnie obniża dochody, by go nie przekroczyć. Gdyby przy wyższych dochodach mogli liczyć na odczuwalną ulgę podatkową związaną z wychowywaniem dzieci, zamiast starać się o zasiłki, chętnie korzystaliby właśnie z ulgi. Skarb Państwa mógłby na tym nawet zyskać. Po drugie, ulga mogłaby być progresywna: niewielka na pierwsze dziecko i sukcesywnie zwiększająca się na każde kolejne. Ponieważ dobrze zarabiających rodzin wielodzietnych jest raczej mało, straty dla budżetu byłyby nieznaczne. Ulga podatkowa "na dzieci", zachęcająca osoby przedsiębiorcze i lepiej wykształcone do wychowywania większej liczby dzieci, perspektywicznie mogłaby się okazać bardzo korzystna. Każdemu rządowi powinno na tym zależeć.

SYLWIA UFNALSKA (Mieczewo k. Poznania)

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]