Reklama

Ładowanie...

Ukraina: życie pod rakietami

Ukraina: życie pod rakietami

ze Lwowa
23.10.2022
Czyta się kilka minut
Aplikacja pokazuje, w których regionach trwa alarm przeciwlotniczy. W październikowy poranek czerwonym kolorem płonie cała mapa Ukrainy.
Strażacy ratują bombardowaną infrastrukturę energetyczną w Kijowie, 18 października 2022 r. / AA / ABACA / Abaca / East News
I

Ihor zaczyna dzień od smartfona. Nie byłoby to niezwykłe, gdyby nie fakt, że Ihor – wolontariusz, który krąży między Lwowem a frontem, wożąc to, czego żołnierze potrzebują, a co uda się pozyskać na miejscu lub z Polski – zaczyna dzień nie od pogody i newsów. Aplikacja, którą otwiera najpierw, należy teraz do najczęściej używanych: pokazuje, w których regionach trwa alarm przeciwlotniczy. Pozwala też przywołać statystyki, gdzie i jak często był alarm. Wychodzi, że w obwodzie ługańskim trwa non stop od 24 lutego.

We Lwowie pod tym względem długo było dość spokojnie, syreny wyły raz na parę dni. Teraz, w październikowy poranek, gdy słońce wypiera z ulic poranną mgłę, w smartfonie Ihora czerwonym kolorem płonie cała mapa Ukrainy. Noc minęła spokojnie, co od kilkunastu dni jest tu niezwykłe, ale potem syreny zawyły już o ósmej. – Uderzyli po sąsiedzku w Łuck. Ale rakietę lecącą na Lwów zestrzeliła PPO! – Ihor zerka na ekran, gdy ładujemy do jego busa śpiwory, termobieliznę i wiele innych rzeczy, które czytelnicy „Tygodnika” podarowali w odpowiedzi na nasz apel, i których pierwszy transport (mamy nadzieję, że będą kolejne!) właśnie zawieźliśmy na Ukrainę. Pozwoli zaopatrzyć kilkudziesięciu żołnierzy w ciepłe rzeczy.


ZBIÓRKA TRWA!

„Są pilne ­potrzeby. Nadeszła jesień, chłody. Mamy prośby z frontu. Pomożecie?” – pisze do nas Ihor. Drogie Czytelniczki, Drodzy Czytelnicy: Chcemy odpowiedzieć na jego prośbę >>>>


PPO to skrót, który dziś, gdy rakiety i drony niszczą elektrownie w całym kraju, wypowiadany jest z podobną estymą, co w marcu TRO. Wtedy Obrona Terytorialna wsparła regularną armię w odparciu ataków na Kijów i Charków. Dziś PPO, Obrona Przeciwlotnicza, dwoi się i troi, by ocalić infrastrukturę społeczną.

Nie zawsze się udaje. Gdy wcześniej Rosjanie trafili energetyczne stacje przesyłowe, przez parę dni Lwów nie miał prądu. Ale kawiarnie nie poddały się: serwowały, co się dało. „Pracujemy aż do zwycięstwa” – obiecuje kartka na wejściu do Czarnego Miodu przy placu Halickim. Pośrodku placu król Daniel, XIII-wieczny władca Rusi, patrzy na miasto, które założył. Czy to celowy gest, że nie zakryła go siatka przeciwodłamkowa, która chroni inne miejsca, w tym pobliski pomnik Mickiewicza i kaplicę Boimów? Gdy je zakładano przed 24 lutego, mogło się to wydać na wyrost. Dziś już się takim nie wydaje.


PRZECZYTAJ TAKŻE:
PO CO PUTINOWI DEKRET O STANIE WOJENNYM? – tłumaczy Anna Łabuszewska w cyklu ROSYJSKA RULETKA >>>>


 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarz, kierownik działów Świat i Historia. Ur. 1967 r. W „Tygodniku” zaczął pisać jesienią 1989 r. (o rewolucji w NRD; początkowo pod pseudonimem), w redakcji od 1991 r. Specjalizuje...

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]