Reklama

Ładowanie...

Udręka wzajemna

29.02.2004
Czyta się kilka minut
Wygląda na to, że nie umiemy już sami przejąć się swoim życiem. Nie umiemy dostrzec jego beznadziejności, pustki, miałkości. Potrzebujemy teatru do seansu psychoterapeutycznego. Tak widzowie, jak i aktorzy.

“Choćbyś mówił językami ludzi i aniołów, a miłości byś nie miał...". Jedno z najważniejszych zdań, jakiego dorobiła się kultura europejska, w “Speaking in Tongues" (“Mówiąc językami"), nowym spektaklu Krzysztofa Warlikowskiego zrealizowanym w Amsterdamie wraz z grupą teatralną Toneel Groep, nie pojawia się ani razu. Nie ma po co, ono wisi nad tym wspaniałym miastem tolerancji, legalnych narkotyków i opodatkowanej prostytucji jak ciężka chmura niespełnienia.

Kościoły protestanckie w najlepszym razie służą tu za sale wystawowe, w gorszym zostały przerobione na biura. Ludzie życzliwie uśmiechają się do siebie na ulicy, są uprzejmi i mili. Na pozór wszystko w porządku. Znacznie przyjemniej niż w Polsce. A co się pod tym kryje?

Terapia grupowa

Andrew Bovell ma nieco ponad czterdzieści lat. Mieszka w Australii i tam...

9607

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]