Reklama

Gry pozorów

Gry pozorów

27.03.2006
Czyta się kilka minut
Yukio Mishima przewidział w obsadzie "Madame de Sade same kobiety. W inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego grają prawie sami mężczyźni. Jedyny wyjątek to służąca, która zgodnie z wolą autora jest czarną kobietą.
Alwin Pulinckx (Anna) i Eelci Smits (Hrabina de Saint-Fond)
N

Na pierwszy rzut oka ten transwestytyzm inscenizacyjny wydaje się zabiegiem prostym. Ale jego konsekwencje są głęboko subwersywne. Warlikowski w kolejnych przedstawieniach coraz silniej podkreśla, że żyjemy w czasach, które zdarzyły się po czasach, w których ludzie wierzyli, że coś jeszcze się zdarzy. Żyjemy po holokauście, który położył ostateczny kres złudzeniom. Żyjemy też, co może mniej istotne dla naszej świadomości, ale niezwykle istotne dla erotycznej postawy, jej tabuizacji i obciążenia poczuciem winy, w czasach po Markizie de Sade.

To determinujące zdanie zresztą pada w tekście Mishimy. Ale reżyser okrawając sztukę, usunął je jako zbyt deklaratywne. Cała jego teatralna praca jest ucieczką przed jednoznacznością. Na tym polega gra pozorów. Żaden punkt widzenia nie jest ani prawomocny, ani jedynie słuszny. Może w ślad za Flaubertem, który złożył sławne...

9439

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]