Reklama

Tylko miłość

Tylko miłość

16.01.2005
Czyta się kilka minut
Wieś Marona położona jest w pobliżu Białego Jeziora, na północ od Płońska... Jadąc na plan realizowanej właśnie przez Izabellę Cywińską filmowej adaptacji Kochanków z Marony po raz kolejny sięgnąłem po to opowiadanie. I znowu, jak kiedyś, zachwyt.
O

Od pierwszej lektury “Panien z Wilka" i “Brzeziny" ciągle wracam do opowiadań Jarosława Iwaszkiewicza, do adaptacji Wajdy i Domalika. Ten pisarz - często przecież nierówny i irytujący - chyba nigdy, ani za życia, ani po śmierci, nie był należycie doceniony. W dziennikach Dąbrowskiej, Kisielewskiego, Kijowskiego, Mętraka jest: Prezesem, Politykierem, Klasykiem, Snobem, Przyszłym Noblistą, Bon-vivantem, Pedałem. Stosunkowo najrzadziej - wybitnym twórcą. Miał świadomość swojej samotności, zwłaszcza u schyłku życia, kiedy pisał rzeczy najlepsze. Samotna wielkość w otoczeniu skarlałych splendorów.

Miasto umarłe

Z Warszawy jedziemy do Guzowa, gdzie powstaje większość zdjęć. Mijamy filie wielkich firm, potem już tylko hurtownie, a dalej nędza z biedą, Iwaszkiewiczowskie nieurodzaje. Wreszcie Guzów: opustoszały pałac Sobańskich, pałac...

10593

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]