Reklama

Żeby trup wyglądał jak żywy

Żeby trup wyglądał jak żywy

27.05.2008
Czyta się kilka minut
Małgorzata Szumowska we wzruszającym i dowcipnym dokumencie "A czego tu się bać?" oswaja śmierć. Spotyka się z ludźmi, którzy nie boją się umierania.
Czuwanie przy zmarłym / fot. Materiały dystrybutora
P

Pogrzeby są dla nich festynem, a żal za zmarłymi - częścią ludowego, a zarazem egzystencjalnego obrzędu. W tle oglądamy bujną mazurską przyrodę. Ona żyje - tylko ludzie czasami odchodzą. Z uśmiechem na ustach.

Naprawdę nie ma się czego bać w "A czego tu się bać?". W czas konkursowych zmagań Krakowskiego Festiwalu Filmowego warto przypomnieć jeden z najbardziej niedocenionych filmów ubiegłorocznej edycji - typowany na zwycięzcę dokument Szumowskiej otrzymał tylko wyróżnienie jury młodzieżowego. Tymczasem ten skromny obraz ciekawie wpisuje się w ważny filmowy trend (od seriali typu "Sześć stóp pod ziemią", poprzez fabuły, jak "Last Days" Gusa Van Santa, po znakomite dokumenty Marcina Koszałki), w którym śmierć jest chyba ostatnim ogniwem łączącym nasze życie z tajemnicą. Oznacza dziś w kinie granicę kulturowego tabu.

Śmierć w wielkim mieście...

2826

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]