Reklama

Twardy brexit bardzo realny

Twardy brexit bardzo realny

14.12.2020
Czyta się kilka minut
R

Rozmowy w sprawie przyszłych relacji będą trwały. Szansa na umowę zatem jest, choć mała.

Wielka Brytania nie jest już członkiem UE, ale do końca tego roku, w tzw. okresie przejściowym, nadal obowiązują zasady dotyczące np. swobodnego przepływu osób i towarów. Ostatnie miesiące były czasem negocjacji mających wypracować umowę handlową, która obowiązywałaby od 1 stycznia 2021 r. Choć w wielu punktach znaleziono porozumienie, pozostało kilka, w których jest to trudne. Chodzi m.in. o rybołówstwo i tzw. równe warunki gry, tj. regulacje dotyczące praw pracowniczych czy konsumenckich.

Ostatecznym terminem na decyzję, czy dalsze rozmowy mają jeszcze sens, była niedziela 13 grudnia. Nadzieje na umowę malały i dla obu stron widmo twardego ­brexitu i jego bolesnych skutków stało się realne. Po kolejnym zwrocie akcji w trwającym już ponad cztery lata brexitowym procesie uznano jednak, że warto podjąć jeszcze jeden wysiłek. Rozmowy będą więc trwały, bo do stracenia jest wiele. Brak umowy oznacza handel na ogólnych zasadach Światowej Organizacji Handlu (WTO), czyli możliwe cła i inne bariery – i trzeba podkreślić, że nadal jest to bardzo prawdopodobne.

Przedsmak kłopotów to w ostatnich dniach długi na kilkanaście kilometrów sznur ciężarówek przy wjeździe do francuskiego Calais w drodze na Wyspy – to efekt robienia przez Brytyjczyków zapasów w obawie przed twardym brexitem. Zapasy na wypadek kłopotów z dostawami rząd zasugerował też supermarketom. Od 1 stycznia w gotowości mają być cztery okręty patrolowe marynarki wojennej – po Nowym Roku miałyby strzec brytyjskich łowisk i rybaków przed zakusami ich francuskich kolegów w razie załamania się negocjacji.

Tymczasem premier Boris Johnson jak zawsze zapewnia, że cokolwiek się stanie, Wielka Brytania poradzi sobie „bardzo, bardzo dobrze”. Optymizmu nie podzielają jego rodacy: w sondażu YouGov większość uznała, iż kraj nie jest dobrze – lub wręcz wcale nie jest – przygotowany na twardy brexit. ©℗

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Dziennikarka działu Świat, specjalizuje się też w tekstach o historii XX wieku. Pracowała przy wielu projektach historii mówionej (m.in. w Muzeum Powstania Warszawskiego)  i filmach...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]