Reklama

Ładowanie...

Większy geniusz

19.04.2011
Czyta się kilka minut
Tej biografii się wierzy. Jest w niej jakaś elementarna pokora. Autorka nie stara się zdominować bohatera swojej opowieści, ani błysnąć formą na jego tle. Jej atutem jest prostota serca i języka. I może jeszcze: czystość intencji.
Jerzy Nowosielski, lata 50-te / fot. Ewa Krakowska
Z

Zbieżność to osobliwa. Pojawił się właśnie "Nietoperz w świątyni". Ledwie dwa miesiące po śmierci Jerzego Nowosielskiego wydana została - imponująca już na pierwszy rzut oka - biografia mu poświęcona. Jak nieplanowana elegia na odejście. Jej autorką jest Krystyna Czerni, krakowska historyczka i krytyczka sztuki.

Jeśli ktoś mógł porwać się na napisanie takiej książki, to chyba tylko ona. Profesora znała od lat 80., przeprowadziła z nim szereg rozmów. Była przyjaciółką domu, z czasem dopuszczaną do coraz większej konfidencji. Znała doskonale sztukę Nowosielskiego, pisała o niej wielokrotnie. Opracowała i wydała tom korespondencji Tadeusza Różewicza z Nowosielskimi.

Oczywiście, tego rodzaju zażyłość bywa czasem dla biografa kamieniem u szyi, ale szczęśliwie "Nietoperz w świątyni" nie jest w żadnej mierze ilustracją tej tezy. Zadanie, jakie...

19128

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]