Reklama

Trzy dni w niebie

Trzy dni w niebie

10.05.2011
Czyta się kilka minut
Tysiąc wyselekcjonowanych win stało dumnie wyprężonych naprzeciw kilkudziesięciu potężnych, metrowych spluwaczek. Szybkie przejrzenie samych etykiet zajęłoby mi półtorej godziny. A nie przyjechałem tutaj czytać etykiet.
/ fot. Steve Outram / Jai / Corbis
Z

Znam ludzi, którzy piją wino. Piją, i żeby coś z nim - poza piciem - zrobić, nie przychodzi im do głowy. Nie powąchają, sukni nie ocenią, nie siorbną nawet od niechcenia, żeby trochę powietrza wpuścić. Nosa do pustego kieliszka po wszystkim nie wsadzą. Zwyczajnie - piją. A nade wszystko o winie nie rozmawiają, nie tracą czasu na wszystkie te nosy, nuty i bukiety.

Czasem za nimi tęsknię, czasem sam bym się z nimi napił. Ale nigdy, przenigdy nie zabrałbym ich w marcu do Düsseldorfu.

Bo w marcu w Düsseldorfie nikt z nas wina nie pije. Wlewamy go, owszem, do ust litrami, siorbiemy, przelewamy, okręcamy językiem. W krótkich chwilach, gdy akurat usta mamy próżne, o winie gadamy. I tak przez trzy dni, niemal bez przerwy, od rana do późnego wieczora, kiedy to, po zamknięciu miasteczka targowego, w düsseldorfskich hotelach kwitną uroczyste kolacje....

7249

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]