Reklama

Przyszłość wina

Przyszłość wina

01.04.2014
Czyta się kilka minut
Hugh Johnson, największy z wielkich krytyków winiarskich: Za kilkanaście lat będziemy mieli na rynku ogromne ilości produktu winopodobnego, robionego mechanicznie, z niższym poziomem alkoholu. Do jego produkcji nie będą już potrzebni prawdziwi winiarze.
Fot. Dan Kitwood / GETTY IMAGES
M

MICHAŁ BARDEL: Obiecałem sobie, że jak tylko spotkam Hugh Johnsona, zadam mu pytanie, na które tylko on może odpowiedzieć: jak będzie wyglądał świat wina za 40-50 lat?
HUGH JOHNSON: A nie wolisz posłuchać o ostatnich 40 latach? Nie ma nic trudniejszego niż prorokowanie. Szczególnie jeśli dotyczy przyszłości! (śmiech)
Czytałem niedawno ciekawą książkę kalifornijskiego winiarza Clarka Smitha „Postmodern Winemaking”. Świetne! Clarke bierze na warsztat wszystkie najważniejsze odkrycia ostatnich lat, np. techniki obniżania poziomu alkoholu w winie czy stosowania dębu (obie budzą spore kontrowersje), poddaje je krytyce i pokazuje, że ani jedna z nich na dłuższą metę nie rozwiązuje żadnego problemu. Może to nie proroctwo, ale na pewno bardzo wnikliwa obserwacja współczesnego świata winiarskiego, która zwraca uwagę na fundamentalne problemy,...

10328

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]