Reklama

Zdobyłam złoty medal, babciu!

Zdobyłam złoty medal, babciu!

17.02.2014
Czyta się kilka minut
Ntsiki Biyela, pierwsza czarna winemaker w RPA: Był czas, kiedy zamiast trufli wyczuwałam w winie krowie łajno. Jego zapach znałam od dziecka. Tam, gdzie się wychowałam, robi się z niego ściany i podłogi. Nie dorastałam przecież w aromatach trufli!
Fot. nekadwines.com
M

MICHAŁ BARDEL: Naprawdę skosztowałaś wina po raz pierwszy w życiu dopiero kiedy zostałaś studentką enologii?
NTSIKI BIYELA:
Naprawdę. Urodziłam się w małym kwa-zulańskim miasteczku, a Kwa-Zulu Natal to nie jest region winiarski. Nie uprawiamy tam winorośli, tylko banany.
Po prostu tak się jakoś złożyło, że dostałam szansę – stypendium linii lotniczych South African w 1999 r. A kiedy widzisz szansę, łapiesz ją obiema rękami, zamiast siedzieć w domu i narzekać, co niestety stało się częścią naszej kultury, szczególnie jeśli chodzi o młodych ludzi: nie wezmą się za coś, czego wcześniej nie robili, na czym się nie znają. „Nie, nie. To mi się nie podoba...” – mówią. Ale jak możesz nie lubić czegoś, o czym nie masz pojęcia? Czemu przynajmniej nie spróbujesz? Tak naprawdę chodzi tylko o to, żeby robić cokolwiek, żeby ruszyć do przodu.
A gdyby się...

12946

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]