Reklama

Trybunał we własnej sprawie

Trybunał we własnej sprawie

31.10.2017
Czyta się kilka minut
W ubiegłym tygodniu Trybunał Konstytucyjny próbował rozstrzygnąć dwie ważne sprawy: konstytucyjność podstaw prawnych wyboru pierwszej prezes Sądu Najwyższego i konstytucyjność ustaw, które dopuściły do orzekania tzw. sędziów dublerów.
P

Próbował, ponieważ trudno uznać, że mu się to udało. W obu sprawach orzekali dublerzy, co stawia pod znakiem zapytania ważność rozstrzygnięć. Co więcej, w drugim rozstrzygnięciu Henryk Cioch i Mariusz Muszyński orzekli w swojej własnej sprawie, mimo wniosku Rzecznika Praw Obywatelskich, aby ich wyłączyć. Naruszyli znaną od czasów Justyniana zasadę: nikt nie może być sędzią we własnej sprawie.

Wyłączenie sędziego powinno być stosowane zawsze, gdy istnieje ryzyko wątpliwości co do bezstronności osób orzekających. Kiedyś prof. Safjan wyłączył się sam, nieproszony, w sprawie dotyczącej Narodowego Banku Polskiego, ponieważ pracowała tam jego córka.

Obecny TK uznał jednak, że „skoro zaskarżone przepisy odnoszą się do wszystkich sędziów (...), nie można twierdzić, że dotyczą tylko niektórych”. Uzasadnienie to przeczy nie tylko tradycji prawniczej, ale i logice. TK mówi przecież: „Zarzucają nam, że mamy interes w sprawie, którą rozstrzygamy, ale nie tylko my mamy ten interes, więc jesteśmy bezstronni”.

Przy takim rozumowaniu nie da się nigdy wyłączyć kogokolwiek ze składu TK, ponieważ orzeka on zawsze o konstytucyjności norm generalnych, a więc takich, które odnoszą się do grup ludzi. Według myśli TK dublerzy mogliby rozstrzygać nawet sprawę konstytucyjności uchwał, które powoływały ich na stanowiska dublerów. Uchwał było pięć, więc dotyczyły większej grupy sędziów, nie „tylko niektórych”. I pomyśleć, że kiedyś prawnicy unikali rozumowań, które prowadziły do absurdu. ©

Ten materiał jest bezpłatny, bo Fundacja Tygodnika Powszechnego troszczy się o promowanie czytelnictwa i niezależnych mediów. Wspierając ją, pomagasz zapewnić "Tygodnikowi" suwerenność, warunek rzetelnego i niezależnego dziennikarstwa. Przekaż swój datek:

Autor artykułu

Prawnik, profesor Uniwersytetu Warszawskiego i praktykujący radca prawny. Zajmuje się filozofią prawa i teorią interpretacji, a także prawem administracyjnym i konstytucyjnym. Prowadzi blog...

Dodaj komentarz

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaloguj się albo zarejestruj aby dodać komentarz

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]