Reklama

Trująca szczypta statystyki

Trująca szczypta statystyki

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Zauważmy na wstępie rzecz bolesną. Oto co kiedyś było przywilejem kretyna, stało się atrybutem ministrów.
C

Chodzi tu nam o zrzucanie przez osoby publiczne okowów w wyrażaniu poglądów, zachowaniu, ale i nabraniu pewnej tęgości w formułowaniu zdań po polsku. Nie jest to bynajmniej początek, który łacno mógłby być zapowiedzią tekstu o charakterze interwencyjnym, mającym wywołać zwykłą, a smutną refleksję. Nie chodzi o to, by napinać tu cięciwę oburzenia. Są to emocje i zabiegi z gruntu nam obce, zdolność chłodnej analizy jest bowiem tym, co w nas najpiękniejsze.

Analiza ot, taka sobie, też nas nie porywa. W rozważaniach na temat zadany na początku musielibyśmy się zsunąć na pozycje moralizatorskie czy też edukacyjne, musielibyśmy też użyć zbyt wielu słów służących do opisywania zgłupienia i ordynarności, a do tego zawsze najlepiej się używa słów ordynarnych właśnie. Biorąc rzecz z innej strony, trzeba by może nadużyć przymiotników w rodzaju „naganne”, „prostackie”, „haniebne” i im...

3872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]