Reklama

Trująca szczypta statystyki

Trująca szczypta statystyki

10.04.2017
Czyta się kilka minut
Zauważmy na wstępie rzecz bolesną. Oto co kiedyś było przywilejem kretyna, stało się atrybutem ministrów.
C

Chodzi tu nam o zrzucanie przez osoby publiczne okowów w wyrażaniu poglądów, zachowaniu, ale i nabraniu pewnej tęgości w formułowaniu zdań po polsku. Nie jest to bynajmniej początek, który łacno mógłby być zapowiedzią tekstu o charakterze interwencyjnym, mającym wywołać zwykłą, a smutną refleksję. Nie chodzi o to, by napinać tu cięciwę oburzenia. Są to emocje i zabiegi z gruntu nam obce, zdolność chłodnej analizy jest bowiem tym, co w nas najpiękniejsze.

Analiza ot, taka sobie, też nas nie porywa. W rozważaniach na temat zadany na początku musielibyśmy się zsunąć na pozycje moralizatorskie czy też edukacyjne, musielibyśmy też użyć zbyt wielu słów służących do opisywania zgłupienia i ordynarności, a do tego zawsze najlepiej się używa słów ordynarnych właśnie. Biorąc rzecz z innej strony, trzeba by może nadużyć przymiotników w rodzaju „naganne”, „prostackie”, „haniebne” i im...

3872

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Zaskakująca puenta i jak zwykle bardzo celna.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]