Reklama

Trudna koalicja Obamy

Trudna koalicja Obamy

22.09.2014
Czyta się kilka minut
Żaden kraj nie jest tak ważny dla walki z fanatykami Państwa Islamskiego jak Turcja.
A

Ale Ankara nie chce angażować się w „koalicję chętnych” Baracka Obamy, którą tworzy dziś, obok USA, kilka krajów zachodnich (Wlk. Brytania, Francja, Australia) i arabskich (Arabia Saudyjska, Egipt). Turcja nie weźmie udziału w akcji militarnej – ale to ona jest jedną z głównych tras tranzytowych dla ekstremistów i dla przemytu ropy, który Państwu Islamskiemu przynosi spore zyski. Dlatego Ankara byłaby centralnym ogniwem w koalicji Obamy.
Turcja jest w trudnym położeniu. Do minionej soboty w rękach Państwa Islamskiego pozostawało 49 Turków, pracowników konsulatu w Mosulu, uprowadzonych przez dżihadystów w czerwcu – i rząd unikał działań, które naraziłyby zakładników (okoliczności ich zwolnienia nie są znane, być może Turcja porozumiała się z IS). Choć dziś są wolni, w Iraku przebywa kilkadziesiąt tysięcy Turków, pracowników kontraktowych; łatwy cel.
Jednak to nie jedyne...

2429

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]