Reklama

Ładowanie...

Trolle robią nam politykę

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Nawet co trzeci wpis na Twitterze może pochodzić z fałszywych kont. Lata zaniedbań i przepychanek sprawiły, że nasze władze nie mają narzędzi, by skutecznie reagować na ich ataki.
EAST NEWS
W

W Polsce codziennie albo prawie codziennie dochodzi do cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Dajemy sobie z tym radę – mówi ekspert współpracujący z jedną z agencji bezpieczeństwa. Te informacje potwierdza wojskowy zaangażowany w zwalczanie takich zagrożeń. Żaden z nich nie ujawnia, co jest celem ataków ani kto je prowadzi. Obaj natomiast podkreślają, że nasze służby w tym zakresie są skuteczne.

Infrastruktura krytyczna to np. elektrownie, wodociągi, instytucje finansowe, służby, armia. O możliwościach hakerów może świadczyć przykład Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko ujawnił, że takich zagrażających bezpieczeństwu państwa cyberataków tylko w listopadzie i grudniu 2016 r. było 6,5 tys. Do najbardziej spektakularnych należy jednak ten z 17 grudnia 2015 r., gdy robak Industroyer dosłownie znokautował sieć energetyczną, pozbawiając prądu ćwierć miliona mieszkańców Kijowa. Po...

14944

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]