Reklama

Trolle robią nam politykę

Trolle robią nam politykę

06.02.2018
Czyta się kilka minut
Nawet co trzeci wpis na Twitterze może pochodzić z fałszywych kont. Lata zaniedbań i przepychanek sprawiły, że nasze władze nie mają narzędzi, by skutecznie reagować na ich ataki.
EAST NEWS
W

W Polsce codziennie albo prawie codziennie dochodzi do cyberataków na infrastrukturę krytyczną. Dajemy sobie z tym radę – mówi ekspert współpracujący z jedną z agencji bezpieczeństwa. Te informacje potwierdza wojskowy zaangażowany w zwalczanie takich zagrożeń. Żaden z nich nie ujawnia, co jest celem ataków ani kto je prowadzi. Obaj natomiast podkreślają, że nasze służby w tym zakresie są skuteczne.

Infrastruktura krytyczna to np. elektrownie, wodociągi, instytucje finansowe, służby, armia. O możliwościach hakerów może świadczyć przykład Ukrainy. Prezydent Petro Poroszenko ujawnił, że takich zagrażających bezpieczeństwu państwa cyberataków tylko w listopadzie i grudniu 2016 r. było 6,5 tys. Do najbardziej spektakularnych należy jednak ten z 17 grudnia 2015 r., gdy robak Industroyer dosłownie znokautował sieć energetyczną, pozbawiając prądu ćwierć miliona mieszkańców Kijowa. Po...

14944

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]