Reklama

Państwo sobie uświadamia

Państwo sobie uświadamia

06.02.2018
Czyta się kilka minut
W

WOJCIECH BRZEZIŃSKI: Jak duży mamy problem z internetem?

Prof. ANDRZEJ ZYBERTOWICZ, doradca prezydenta RP: Jest takie zjawisko jak ekonomia uwagi. Oferenci produktów, np. programów politycznych, muszą w natłoku informacji uchwycić uwagę odbiorcy. Następuje ekstremizacja przekazu, bo pierwszy filtr informacyjny człowieka to emocje, dopiero potem pojawia się krytyczne myślenie. Przeciążenie informacyjne degraduje zdolność do racjonalnego czytania świata. Na to nałóżmy jeszcze wojnę informacyjną. Demokracja liberalna, stymulując obszar innowacji i swobody przepływu informacji, zarzuciła pętlę na własną szyję. Końcówkę tego sznura ktoś, kto był szybszy, zdołał pochwycić i pociągnąć.

Jak bardzo to niebezpieczne?

Wydajemy miliardy na bezpieczeństwo militarne, ale musimy wydać setki milionów na program bezpieczeństwa narracyjnego. Pomysłowy mem...

2066

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]