Cyfrowa linia Maginota

Nie ma dowodów, że zagraniczne siły inicjowały protesty we Francji. Ale gdy „żółte kamizelki” zaczęły już ją destabilizować, do akcji weszli gracze, których nie obchodzi cena francuskiej benzyny....

Reklama

Cyfrowa linia Maginota

Cyfrowa linia Maginota

14.01.2019
Czyta się kilka minut
Nie ma dowodów, że zagraniczne siły inicjowały protesty we Francji. Ale gdy „żółte kamizelki” zaczęły już ją destabilizować, do akcji weszli gracze, których nie obchodzi cena francuskiej benzyny. Podobny schemat widać w wielu krajach.
Mural w Paryżu wzorowany na XIX-wiecznym obrazie Eugéne’a Delacroix „Wolność prowadząca lud na barykady”. 10 stycznia 2019 r. DANIEL PIER / NURPHOTO / AFP / EAST NEWS
N

Na zdjęciu dwóch uśmiechniętych mężczyzn w żółtych kamizelkach rozpościera na Polach Elizejskich trójkolorową flagę. Tyle tylko, że nie jest to francuska tricolore, lecz czarno-czerwono-niebieska flaga tzw. Donieckiej Republiki Ludowej – parapaństwa kontrolowanego przez Rosję.

Mężczyźni to Xavier Moreau i Fabrice Sorlin. Z internetu łatwo się dowiedzieć, że obaj mają powiązania z Kremlem.

Szef Służby Bezpieczeństwa Ukrainy Wasyl Hrycak uważa, że obecność tej dwójki na demonstracjach „żółtych kamizelek” to jeden z wielu dowodów, iż we francuskie protesty zaangażowane są rosyjskie służby.

Hrycak jest przekonany, że Rosjanie przygotowali grunt pod podobne gwałtowne protesty także w Belgii, Niemczech, Hiszpanii, Bułgarii i innych państwach Unii Europejskiej.

Bez względu, czy Rosja rzeczywiście przygotowuje paneuropejski wybuch gniewu, pewne jest, że...

16474

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Do niedawna, w przypadku wybuchu powszechnego niezadowolenia spoleczneo, na wplyw sil zewnetrznych i roznego rodzaju spiski powolywali sie kacykowie roznych mniej lub bardziej egzotycznych panstw. Okazuje sie, ze bylo to dobra metoda i zainteresowali sie tym sposobem politycy swiata zachodniego. Nic latwiejszego jak powolac sie na obce interwencje, bardzo modna jest obecnie rosyjska ale po pietach zaczyna deptac chinska a i iranska tez nie jest do pogardzenia. Moze jednak zarowo klasa apolityczna jak i publicysci dmiacy w ta sama trabka by pomysleli, ze jednak spoleczenstwa moga byc niezadowolone i protestowac bez wplywow z zewnatrz. Rozumiem, ze latwiej jest wymyslec spisek niz naprawic istniejacy stan rzeczy. Warto jednak probowac.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]