Reklama

Ma być ból

Ma być ból

26.06.2018
Czyta się kilka minut
Rok po walce z wycinką Puszczy Białowieskiej można podliczyć nie tylko szkody przyrodnicze, ale też szkody dla kapitału społecznego.
Blokada wycinki, Puszcza Białowieska, wrzesień 2017 r. PAWEŁ GŁOGOWSKI / REPORTER
W

Wspołecznościach wiejskich leśnik wciąż cieszy się dużym autorytetem. Można nawet mówić o ważnej roli społecznej, czyli o zespole praw i obowiązków, które wynikają z zajmowanej pozycji. Dlatego niezgodna z prawem działalność leśników w Puszczy Białowieskiej jest niezwykle szkodliwa dla społeczeństwa. Uderza bowiem nie tylko w kulturę prawną, dobre obyczaje, ale też w relacje międzyludzkie.

Jeśli leśnik powie, że obrońca puszczy to „brudas” bądź „terrorysta”, to w mniemaniu tych, dla których jest autorytetem, tak właśnie będzie. Łatwiej wtedy brudasa obrazić i uderzyć. O niebezpieczeństwie lekceważenia współżycia społecznego przez pracowników Lasów Państwowych wspominał sąd w Białymstoku, kiedy w lutym uniewinnił ośmiu obwinionych o blokowanie harwesterów.

W nagrodę za błędy

Rok temu o tej porze trwała nielegalna, jak orzekł Trybunał Sprawiedliwości UE, wycinka...

10695

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

Bardzo Ci dziękuję Michale za ten tekst. Ktoś w końcu musiał to głośno powiedzieć.

Udostępniam Twój artykuł Michale. Może nareszcie uda się zreformowac Korporację Lasy Państwowe. Czas najwyższy.

d l a c z e g o to właśnie kościół katolicki, hierarchowie ramię w ramię z wiejskimi plebanami byli na pierwszej linii frontu przeciwko rządowi Donalda Tuska kiedy ten próbował dokonać zmian prawnych przywracających społeczną kontrolę nad tą zgniłą, złodziejską korporacją? których konkretnie biskupów i d l a c z e g o wtedy tak bardzo bolało, że posunęli się do tak bezczelnej i niebywałej ingerencji w sferę kompetencji państwa?

Czytał Pan Szanowny felieton Pana Hołowni. Mam wrażenie, że uchylił on leciutko, tylko, kotary zasłaniającej ( w sposób mafijny), działania w Watykanie. Nie ma powodu, aby nie uważać, że tamte podrygi, gesty, całowanie mankietów, uniżone pady na twarz, nie schodzą niżej, na poziom lokalnego , polskiego episkopatu. Naocznie widać, że kościół polski, z powszechnego, stał się partyjnym. Jednym słowem, partia z kościołem, kościół z partią. Każda , jak najbardziej zgniła, zaciemniona, złodziejska korporacja przynosi zyski sobie, swoim członkom trzymającej parasol partii i poplecznikom. Kościół polski, jako , jak najbardziej upartyjniona instytucja, doskonale wie gdzie stoją konfitury. Widział Pan przecież geniusza Szyszkę do spóły z arcywielebnym w karocy z Kopciuszka. To jest doskonały symbol i dowód na to, że miejsce przebywania konfitur znane jest zainteresowanym. Nie zdziwię się, kiedy w niedalekiej przyszłości , dowiemy się, że Lasy Państwowe lały kasę na partyjne media i inne instytucje, w tym związane z partyjnym kościołem, tak jak SKOK-i i GetBack. Może ten najwyższy krzyż na świecie będzie postawiony z kasy Lasów? Kto wie?
Obrazek użytkownika przyjaciel

Ja tam do leśników nic nie mam ale myśliwych to nie lubię ----> https://www.youtube.com/watch?v=zUmVUGpVJHM

Ustalmy może niezaprzeczalny fakt: lesnik cieszy się autorytetem w środowiskach wiejskich i wyjątkowo ciemnych. Podobnie jak proboszcz. Proboszcz deprawuje małe dziewczynki, a rodzice jeszcze go bronia, podobnie jest z lesnikami postępującymi jak gangsterzy, niszczącymi lasy, które powinni chronić. I lesnicy, i ich obrońcy, to jest taka sama magma spoleczna bez jakiejkolwiek odpowiedzialności za srodowisko i własny kraj. Żal mi tej zniszczonej puszczy, niemniej dobrze się stało, ze wreszcie ten koszmarny Ciemny Lud dał się poznać. Tylko pamiętajmy, ze on istnieje i jeszcze nie raz zaszkodzi Polsce

do kręcenia lodów w zaciszu leśnej głuszy, generator zysków dla wybranych, ciepłych posadek dla wasala ze średnią płacą 8 kpln, obecnie największy szkodnik żerujący w polskich lasach +++ państwem w państwie, pozbawioną jakiegokolwiek realnego nadzoru społecznego mętną wodą Lasy Państwowe są od samego początku istnienia III RP [okres PRL-u świadomie pomijam] a ostatnie blisko 3 lata doprowadziły do eskalacji wynaturzeń i grabieży naszych lasów +++ leśniczy to w całej Polsce i od dawna jest ten gość, z którym bez problemu można za to i owo, bez asygnaty załatwić tamto i siamto co akurat w lesie rośnie - i cała Polska o tym wie, i jeśli się gdzieś zdarzył uczciwy to albo był wydziobywany przez swoich, albo się ostał jako wyjątek od reguły, jak nie przymierzając św. Franciszek w kościele katolickim - ale nie czarujmy się, ani kościół, ani politycy nie dadzą sobie łatwo wyrwać ze swych gardeł smakowitych leśnych kęsów

poniżyć, odczłowieczyć przeciwnika, stąd hasła typu:"Wykształciuchy, absmak, gorszy sort, totalna opozycja". Na myśl przychodzi tylko porównanie do Adolfa H.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]