Reklama

Trauma i tęsknota

Trauma i tęsknota

09.07.2012
Czyta się kilka minut
Bywalcy modnych kawiarń na placu Zbawiciela wstydzą się prowincji. A szkoda, bo czasem daleko od stolicy toczą się narracje ciekawsze niż te, którymi zajmują się na co dzień. Przykładem służy dziś Nowy Sącz.
Benni Efrat, fragment instalacji „Wspólne działanie" (1991). fot. M. Zawada / Galeria Sztuki Współczesnej BWA „Sokół”
M

Mojemu Tacie, Galicjaninowi

Z budynku nowosądeckiego „Sokoła” wyszłam leniwym, sobotnim popołudniem. Na pobliskim targu trwali jeszcze ostatni handlarze. Zmęczony upałem, na wpół rozebrany sześćdziesięciolatek rozsiadł się wśród stert skórzanych pantofli i wpatrywał w zamazany obraz przenośnego telewizorka. Leciał jakiś serial. W zacienionym podwórku kilkuletnia dziewczynka pokojowo bawiła się z kotem. Po ulicy Jagiellońskiej spacerowały pary – każdy z lodowym waflem w ręku (liczba cukierenek i lodziarni wydaje się w Nowym Sączu rekordowa). Zamknięte na weekend sklepiki z zapomnianym w większych miastach asortymentem: pasmanterie, antykwariaty, sukienki pierwszokomunijne i ubranka do chrztu. Na kwadratowym rynku, przed ratuszem, parada orkiestr dętych. Muzycy w mundurach: strażackich, policyjnych, kolejarskich... Wszystko wydawało się nierealne, jakby...

13627

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]