Reklama

To tylko demokracja...

To tylko demokracja...

02.10.2005
Czyta się kilka minut
...i aż demokracja. Zakończyła się najdłuższa - bo rozpoczęta wraz z powołaniem komisji śledczej ds. afery Rywina - kampania wyborcza III RP. To wtedy ogłoszono sztandarowe hasło zwycięskich dziś partii - budowę IV Rzeczypospolitej, i wtedy wyłonił się kandydat na premiera. Ale demokracja pokazała, jak kapryśną bywa damą.
T

Ten, który jeszcze niedawno głosił się wyborczym zwycięzcą i widział się w roli szefa rządu, po ogłoszeniu wyników poczuł smak porażki (w większej mierze prestiżowej, bo współrządzić pewnie będzie) i musiał robić dobrą minę do nie najlepszej gry.

Czwarta i trzecia

Tak jak dotychczasowy wynik wyborczy Platformy zachwiał pewnością siebie Jana Rokity, tak frekwencja wyborcza - znacznie niższa od prognozowanej - powinna skłonić obie zwycięskie partie do zastanowienia się, czy dalej mogą tak wysoko trzymać sztandar budowy IV Rzeczypospolitej.

Możliwe, że część niegłosujących uznała, że jest im obojętne, kto rządzi, ponieważ ich przyszłość zależy od nich samych, a polityka nie stanowi dla nich specjalnego zagrożenia. W taki sposób niską frekwencję zinterpretuje optymista. Realista stwierdzi, że wyniki zwycięzców,...

7897

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]