Reklama

Ładowanie...

To nie czas dla bohaterów

23.11.2020
Czyta się kilka minut
Jan Wróbel, nauczyciel: Receptę na obecny kryzys i dla dzieci, i dla nauczycieli wyśpiewał Johnny Cash w „One”, które puściłem uczniom na zdalnej lekcji. Carry each other. Wspierajmy się.
P

PRZEMYSŁAW WILCZYŃSKI: Udajemy?

JAN WRÓBEL: Kiedyś też udawaliśmy, tylko inaczej.

Co w takim razie się zmieniło?

Lockdown pokazał wyraźniej coś, co wiemy od dawna: polska edukacja ma charakter „wyspowy”. To tylko pozornie struktura feudalna: nauczyciele, nad nimi dyrektorzy, a nad nimi jacyś kontrolerzy. Tworzymy wyspy – czasami jest nią lepsza szkoła, innym razem taki archipelag wysepek tworzy w ramach jednej i tej samej placówki kilkoro dobrych nauczycieli. I kiedy na te wszystkie wyspy zadziałał ten sam silny impuls, każda z nich zareagowała obroną swojego stanu posiadania.

Kreatywni są bardziej kreatywni, udający bardziej udają?

W dodatku jak jesteś rodzicem, świadkiem zdalnej nauki, to wszystko widzisz wyraźniej. Wyczuwasz bez trudu, które zadania przesłane przez internet to fałszywka i próba zawarcia kontraktu:...

15053

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny + karnet filmowy
90,00 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp roczny + karnet filmowy
260,00 zł

540 zł 280 zł taniej (od oferty "10 dni" na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum + prezent: Karnet na 10 filmów Krakowskiego Festiwalu Filmowego VOD

Dostęp 10 dni
15,00 zł

Przez 10 dni (to nawet 3 kolejne wydania pisma) będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]