Reklama

Tłumacze i prorocy

Tłumacze i prorocy

11.12.2005
Czyta się kilka minut
Biblijne pojęcie świętości i to, co my zazwyczaj podstawiamy pod słowa sacrum i sakralny, to naprawdę bardzo różne światy. Dlatego zdarza się, że przekład niemądrze sakralizujący zdradza przekładane Słowo wcale nie mniej niż przekład desakralizujący.
S

Spór o przekłady biblijne - a w szczególności o dopuszczalność użycia w nich takiego czy innego języka - jest oczywiście sporem o stosunek do Biblii jako Słowa Boga, toczonym jednakże zarazem jako spór o technikę, jakość, a przede wszystkim o kształt językowy biblijnych przekładów. Trzeba sobie zdać sprawę z tego, że są to w istocie dwa spory, dość różne, tu - szczęśliwie lub nie - połączone.

Spróbuję je na chwilę rozdzielić, bo zdaje mi się, że tylko tak mogę pomóc uporządkować nieco pole, po którym się poruszamy. Powiem zatem kilka fundamentalnych rzeczy o teologicznym rozumieniu naszego odniesienia do Słowa Boga (zwłaszcza w jego postaci biblijnej) i o możliwych konsekwencjach takiego odniesienia, ale najpierw powiem o tym, jak sam rozumiem dobry i niedobry przekład (nie tylko biblijny). Zacznę od tego drugiego, bo to pozwoli mi lepiej postawić pytanie...

17406

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]