Reklama

Podróż pytań

Podróż pytań

16.01.2006
Czyta się kilka minut
C.S. Lewis ofiarował nam opowieści, które pozwalają nurkować w nie jak w samą Narnię. Pokłady znaczeń, sensów i płaszczyzn interpretacyjnych. Są jednak rzeczy, o których warto pamiętać, kiedy przeprowadza się prostą analogię między Aslanem a Chrystusem.
Georgie Henley (Łucja)
B

Bohaterowie Kronik Narnijskich bez wątpienia wiedzą - całym życiem wiedzą - że Narnia istnieje. Wiedzą o tym także ci spośród czytelników, którzy myślą o sobie jako o Narnijczykach z ducha. Niemniej, choć ta wiedza jest dla nich pewna, mieliby trudności z jednomyślną lokalizacją Narnii na mapie. Nie mówimy teraz o mapie fizycznej, ani tym bardziej administracyjnej, ale o lokalizacji duchowej, i to takiej, która stanie się dla nas, Narnijczyków, mapą rozwoju duchowego, mapą podróży, w którą ruszamy niczym wędrowcy do świtu.

Mapa znanego i nieznanego

Dziwna to mapa, która za współrzędne ma jednocześnie znane i nieznane. Połączone są jednym: pięknem i dobrem samego odczucia, kiedy się o tych współrzędnych dowiadujemy. Gdy rodzeństwo Pevensie pierwszy raz słyszy imię Aslana, doznaje wzmocnionego poczucia obcowania z czymś, co jest...

14178

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]