Reklama

Mówmy o Bogu

Mówmy o Bogu

02.10.2005
Czyta się kilka minut
Nie będę streszczał, podsumowywał czy zamykał dotychczasowej dyskusji. Powiem przede wszystkim o możliwych drogach Bożego objawienia i o relacji między nim a ludzkim poznaniem Boga. Sądzę, że to pozwoli nam myśleć i rozmawiać dalej. Szczególnie ważnym owocem tej debaty wydaje mi się bowiem ujawnienie, jak wiele rzeczy jest nieprzemyślanych i niedopowiedzianych w naszym odniesieniu do Boga i do siebie samych.
P

Przypomnijmy najpierw jedno z najważniejszych wystąpień kard. Josepha Ratzingera, obecnego Papieża. W wygłoszonym w jubileuszowym roku 2000 wykładzie o Kościele w perspektywie Soboru Watykańskiego II mówił tak: “Jak wiadomo, papież Jan XXIII nie wyznaczył soborowym obradom określonej tematyki, lecz wystosował do biskupów z całego świata zaproszenie, by przedstawili priorytetowe ich zdaniem problemy - zadania Soboru miały stanowić owoc żywego doświadczenia całego Kościoła. (...) Członkowie Niemieckiej Konferencji Biskupów byli zgodni, że to sam Kościół winien stanowić temat soborowych obrad. Jak opowiadał mi arcybiskup Kolonii, głos zabrał wtedy biskup Buchberger z Regensburga (...): »Drodzy bracia, na Soborze musimy debatować przede wszystkim o Bogu. To najważniejsza kwestia«. Biskupów poruszyła powaga tych słów. Rzecz jasna, Konferencja nie mogła zaproponować, by tematem...

24297

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]