Reklama

Tęsknota za sensem

Tęsknota za sensem

25.03.2007
Czyta się kilka minut
Conrad, Wyspiański, Rubinstein, Szymanowski i najmłodszy z nich wszystkich Wróblewski - ten rok obfituje w rocznice. Jubileusze pozwalają odkryć nieoczekiwane zbieżności, niezależne od biografii czy chronologii.
S

Stanisław Wyspiański i Andrzej Wróblewski zaliczają się do ikon kultury polskiej. Autor "Rozstrzelań" dołączał do tej grupy kilkakrotnie: gdy odkryli go "barbarzyńcy" z grupy "Wprost", gdy w 1969 r. Andrzej Wajda uczynił jego malarstwo elementem filmu "Wszystko na sprzedaż", gdy na początku lat 90. książkowa monografia malarza stała się świadectwem "barbarzyńców" z Gruppy, formacji okrzepłej w stanie wojennym. Dziś siły oddziaływania Wróblewskiego dowodzi np. twórczość artystów wyrosłych z Grupy "Ładnie": Wilhelma Sasnala, Rafała Bujnowskiego czy Marcina Maciejowskiego.

Rocznice śmierci obydwu dysydenckich klasyków (setna i pięćdziesiąta) przypomniały, że najbardziej nawet oswojone legendy co jakiś czas domagają się reinterpretacji, odmuzealnienia, znalezienia dla siebie nowego kontekstu. Nie wiemy, czy uda się to zrobić w ramach upaństwowionego Roku...

10307

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Masz już konto? Zaloguj się 

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Jeśli założysz bezpłatne konto, możesz za darmo czytać 3 płatne teksty miesięcznie. Wykup dostęp, by czytać bez limitu najnowsze wydanie i numery archiwalne od 2003 roku! 

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]