Reklama

Dwa razy Wróblewski

Dwa razy Wróblewski

16.03.2015
Czyta się kilka minut
Jego dzieła powstawały często na obu stronach płótna, lecz zwykle przedstawiano je jednostronnie. Teraz możemy skonfrontować awers i rewers.
Andrzej Wróblewski, „Szofer niebieski”, 1948 r. Fot. Dzięki uprzejmości Fundacji Andrzeja Wróblewskiego
M

Można sądzić, że o malarstwie Andrzeja Wróblewskiego niewiele nowego da się powiedzieć. Od wydania przez krakowską Galerię Zderzak przełomowej książki „Andrzej Wróblewski nieznany” przez następne dwie dekady miało miejsce kilka ważnych prezentacji jego twórczości. Jednak wystawa „Andrzej Wróblewski: Recto/Verso. 1948–1949, 1956–1957” w warszawskim Muzeum Sztuki Współczesnej to ciekawa propozycja spojrzenia na jego twórczość w sposób, który byłby zrozumiały i interesujący także dla niepolskiego odbiorcy (wystawa jesienią będzie prezentowana w prestiżowym Museo Nacional Centro de Arte Reina Sofia w Madrycie).

Wybór matki

Wystawę przygotował francuski kurator Éric de Chassey. Nie jest to jego pierwsze spotkanie z malarstwem Wróblewskiego. Już w 2008 r. prace polskiego malarza znalazły się obok Jacksona Pollocka i Marka Rothki na przygotowanej przez de...

8135

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]