Reklama

10 mitów o psychoterapii

10 mitów o psychoterapii

24.08.2015
Czyta się kilka minut
Obala je Justyna Dąbrowska. Mit pierwszy: „Nie ma żadnych dowodów na skuteczność psychoterapii”.
Il. Martyna Wójcik-Śmierska
N

Nie mówimy o leczeniu psychiatrycznym, o poradnictwie psychologicznym, o wsparciu czy coachingu. Nie mówimy o dziwnych pomysłach bez naukowej weryfikacji. O czym zatem mówimy?

Psychoterapii poddają się pojedyncze osoby, pary, rodziny, a także całe grupy. W Polsce jest to wciąż zjawisko względnie nowe – być może również dlatego rozmowie na jego temat towarzyszy wiele mitów i nieporozumień.
Na społeczny odbiór psychoterapii ogromny wpływ miała psychoanaliza (sama często słyszę, że pewnie kładę pacjentów na kozetce). A przecież to tylko jeden z nurtów, oprócz którego mamy co najmniej kilka innych, równie ważnych i uznanych, jak wywodząca się z niej psychoterapia psychodynamiczna, podejście poznawczo-behawioralne, humanistyczno-egzystencjalne i systemowe [więcej o tym w rozmowie z prof. Bogdanem de Barbaro – red.].
Postaram się omówić najważniejsze mity, które narosły...

10210

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, trzymiesięczny lub roczny.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]