Reklama

Ładowanie...

Jak żyć i nie zwariować

24.08.2015
Czyta się kilka minut
Prof. Bogdan de Barbaro, psychiatra i psychoterapeuta: Nie każdy musi korzystać z terapii, ale nikt nie powinien się terapii bać.
Fot. Grażyna Makara
K

KALINA BŁAŻEJOWSKA: Ładna kozetka. Narzędzie pracy czy dekoracja?

BOGDAN DE BARBARO: Raczej mebel, na którym można się przespać. Ale są podejścia terapeutyczne, w których służy do pracy z pacjentem.

Pacjentem czy klientem?

Używam tych słów w zależności od problematyki. Oba są obarczone wadami. „Pacjent” to kategoria ze słownika medycznego i może – niechcący – sprawiać wrażenie, że osoba zgłaszająca się do psychoterapii ma biernie poddawać się zaleceniom terapeutycznym. Z kolei „klient” w języku polskim niektórym kojarzy się z zakupami i relacją handlową. Należałoby więc mówić: „Osoba, która zgłasza się na psychoterapię”.Załóżmy, że jestem taką osobą. Mam...

26639

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]