Reklama

Teledysk mundi

Teledysk mundi

14.10.2008
Czyta się kilka minut
"Witaj / Żegnaj" Jana Klaty ­ to rozpędzony teatralny wir. Widz nie ma czasu na zebranie myśli, konsumuje podsuwane przez reżysera danie. Na koniec wszystko to staje mu w gardle.
M

Materiał spektaklu stanowi wybór kilkudziesięciu krótkich scen z cyklu "365 dni/365 sztuk" głośnej amerykańskiej dramatopisarki Suzan-Lori Parks. Cykl Parks to ciekawy eksperyment. Poszczególne sztuki, różnej maści, objętości, wagi, zapisane na kolejnych kartkach kalendarza - jedna dziennie przez cały rok - tworzą szczególny rodzaj literackiego dziennika. Nietypowy tryb pracy w samo centrum procesu twórczego wprowadza pytania o "porządek", "celowość", "powagę", które rozsadzają cykl od środka: "utwory"? - a może po prostu codzienne sprawunki wpisane i, po wypełnieniu, skreślone z listy? W tym miejscu drogi Klaty i Parks się krzyżują. Klata lubi prowadzić swój teatr na rubieżach tak zwanej dobrej sztuki, na granicy tak zwanego dobrego smaku. Cykl Parks daje możliwość, aby teatralnie wyżyć się i wystrzelać, bez obciążeń i ograniczeń.

To pierwsze wrażenie ze...

6655

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]