Reklama

Teledysk mundi

14.10.2008
Czyta się kilka minut
"Witaj / Żegnaj" Jana Klaty ­ to rozpędzony teatralny wir. Widz nie ma czasu na zebranie myśli, konsumuje podsuwane przez reżysera danie. Na koniec wszystko to staje mu w gardle.
M

Materiał spektaklu stanowi wybór kilkudziesięciu krótkich scen z cyklu "365 dni/365 sztuk" głośnej amerykańskiej dramatopisarki Suzan-Lori Parks. Cykl Parks to ciekawy eksperyment. Poszczególne sztuki, różnej maści, objętości, wagi, zapisane na kolejnych kartkach kalendarza - jedna dziennie przez cały rok - tworzą szczególny rodzaj literackiego dziennika. Nietypowy tryb pracy w samo centrum procesu twórczego wprowadza pytania o "porządek", "celowość", "powagę", które rozsadzają cykl od środka: "utwory"? - a może po prostu codzienne sprawunki wpisane i, po wypełnieniu, skreślone z listy? W tym miejscu drogi Klaty i Parks się krzyżują. Klata lubi prowadzić swój teatr na rubieżach tak zwanej dobrej sztuki, na granicy tak zwanego dobrego smaku. Cykl Parks daje możliwość, aby teatralnie wyżyć się i wystrzelać, bez obciążeń i ograniczeń.

To pierwsze wrażenie ze...

6655

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Dostęp miesięczny
24,90 zł

Przez 31 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]