Reklama

Ładowanie...

Klata i cham

17.09.2012
Czyta się kilka minut
Wrocławski spektakl stał się festiwalem dowcipów i karykatur. Dlaczego?
Wolfgang Michalek i Paulina Chapko w nowym spektaklu Jana Klaty Fot. Natalia Kabanow / Teatr Polski
1

1

„Titus Andronikus” Jana Klaty to koprodukcja wrocławskiego Teatru Polskiego i Staatsschauspiel z Drezna. To podyktowało zasadniczy pomysł inscenizacyjny. Historię opowiadającą o zderzeniu dwóch światów, dwóch cywilizacji, dwóch mentalności – Klata rozpisał po linii narodowościowej: Rzymian („pierwszy świat”) zagrali aktorzy niemieccy, Gotów („trzeci świat”) – aktorzy polscy. Ukazany w tekście Szekspira (wzbogaconym o „komentarz” Heinera Müllera) konflikt zyskał w ten sposób nową dramaturgię, Klata bowiem nasycił go polsko-niemieckimi stereotypami. Niemcy-Rzymianie noszą koszulki z obrazami wojennych zniszczeń, tudzież „heilują”, Polacy-Goci (świetni Marcin Pempuś i Michał Majnicz) to „buraki” w dresach i adidasach, tępe i prymitywne. W sprawie Polaków Klata ma zresztą dużo więcej do powiedzenia i mówi w sposób ostry, nie żałując sobie. W najbardziej...

5651

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]