Reklama

Taniec z Maryją

01.08.2016
Czyta się kilka minut
„Spełniajcie swoje zadanie i róbcie raban całą noc”, polecił Franciszek. Podczas Światowych Dni Młodzieży obrzęd i święto, modlitwa i zabawa przeplotły się wzajemnie.
Ulice Krakowa podczas ŚDM, lipiec 2016 r. Fot. Jacek Taran dla „TP”
P

Pytanie o popkulturyzację Światowych Dni Młodzieży nasila się z jednej edycji tego międzynarodowego święta na drugą. Język popkultury, którym na co dzień posługują się ludzie młodzi, siłą rzeczy stawał się coraz bardziej obecny w poszczególnych wydarzeniach. Szczególnie wyraziście zaczęto stawiać to pytanie, gdy Jana Pawła II zastąpił Benedykt XVI, papież znany ze swej powściągliwości, raczej hieratyczny, z nieco innym zmysłem liturgii niż jego poprzednik. Po ŚDM w Sydney w roku 2008 Paweł Milcarek diagnozował na łamach „Rzeczpospolitej” (21.07.2008), że już „samo pojawienie się nowego papy zmienia Światowe Dni Młodzieży”, gdyż Benedykt „nawet nie próbuje być superstar – za to w środku tych tłumów znajduje się zręcznie jako... opat, przybysz z krainy potężnej tradycji benedyktyńskiej kontemplacji”. A co zmienia obecność papieża Franciszka?

Jakiego zachowania od młodych ludzi...

9722

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Tak, chcę
czytać więcej »

Masz już konto? Zaloguj się

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]