Reklama

Tam, gdzie Wołodia został rewolucjonistą

Tam, gdzie Wołodia został rewolucjonistą

16.01.2006
Czyta się kilka minut
Rosjanie zastanawiają się, co począć ze szczątkami Lenina, pochowanymi ciągle na moskiewskim Placu Czerwonym. A co myślą o tym mieszkańcy miasta, w którym rozpoczął on swą rewolucyjną działalność?.
Wołodia Lenin w 1887 r.
P

Powiedzmy to od razu: przyszłość szczątków obchodzi niewiele ani mieszkańców Kazania, milionowego miasta nad Wołgą, ani większości Rosjan. Owszem, na początku lat 90., gdy zagrożenie komunistyczną recydywą wydawało się realne, usunięcie zwłok Lenina i demontaż poświęconego mu mauzoleum mogło mieć znaczenie symboliczne. Dziś jednak los doczesnej powłoki wodza bolszewickiego przewrotu interesuje już tylko dogmatycznych zwolenników dawnego reżimu.

- To jasne, że Lenin powinien zostać pochowany jak należy - mówi Marina Mogilner, młoda historyczka z Uniwersytetu Kazańskiego. - To samo jednak dotyczy milionów żołnierzy radzieckich poległych podczas II wojny światowej. Im przede wszystkim należy się godziwy pochówek. Dlaczego mielibyśmy zaczynać od Lenina?

Rozmawiamy w miejscu, które zna tu każdy: na skoworodce, czyli "na patelni". Tak mieszkańcy...

9354

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]