Reklama

Wpuśćmy Rosję do Europy!

Wpuśćmy Rosję do Europy!

30.10.2005
Czyta się kilka minut
Co zrobić, by Rosji zależało na dobrych stosunkach z całą Unią Europejską, a nie tylko z Niemcami i Francją? Nie wykluczać jej członkostwa w Unii i zapewnić Rosjan o naszym dla tej idei poparciu.
Władimir Putin z żoną Ludmiłą i Gerhard Schroeder z żoną Doris zwiedzają Bursztynową Komnatę
O

O tym, że stosunki polsko-rosyjskie uległy ostatnio znaczącemu pogorszeniu, nikogo przekonywać nie trzeba. Równie oczywiste jest, że napięcia na linii Warszawa-Moskwa rzutują na nasze relacje z innymi państwami Unii Europejskiej, przede wszystkim z Niemcami. Nie umiemy przekonać europejskich partnerów do naszych racji w sporach z Rosją; nie przedstawiamy też optymalnej z punktu widzenia nie tylko naszych, lecz i unijnych interesów, wizji stosunków Unii z Rosją. Nasze cele są niejasne, a wizji rozwiązania problemu nie mamy.

W efekcie, czy nam się podoba, czy nie, to my wychodzimy na szukających zwady z Moskwą. Nie należą do rzadkości takie diagnozy, jak ta postawiona przez francuski tygodnik “Le Nouvel Observateur": “Nacjonalizm i rusofobia zatruwają życie polityczne w Polsce" (z 1 września). Tym bardziej zasługuje na uwagę analiza, która wyszła niedawno spod...

10149

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]