Reklama

Ładowanie...

Tallinn patrzy na Kijów. Co dzieje się w Estonii

27.06.2022
Czyta się kilka minut
W cieniu inwazji przeciwko Ukrainie, sąsiadująca z Rosją Estonia musi radzić sobie z kryzysem rządowym.
Estońska premier Kaja Kallas i brytyjski premier Boris Johnson odwiedzają żołnierzy ze stacjonującej w Estonii grupy bojowej NATO, którą dowodzą Brytyjczycy. Tallinn, 1 marca 2022 r. LEON NEAL / PA / FORUM
C

Czy Estonia będzie mieć nowy rząd z tą samą panią premier? Wbrew zapowiedziom politycy liberalnej Partii Reform, Partii Socjaldemokratycznej i konserwatywnego ugrupowania „Ojczyzna” nie osiągnęli aż do minionego weekendu porozumienia koalicyjnego. Miało ono zakończyć trwający od kilku tygodni kryzys rządowy, który zaczął się wraz z odwołaniem przez prezydenta ministrów Partii Centrum.

Od 3 czerwca gabinet liberalnej premier Kai Kallas działa jako rząd mniejszościowy. Ale zaproszenie do rządzenia dwóch partii, socjaldemokratycznej i konserwatywnej, sprawia, że nowy układ, choć jeszcze wciąż oficjalnie nieogłoszony, ma w Riigikogu (parlamencie) 56 posłów, a więc dysponuje bezpieczną większością. Partia Centrum i nacjonalistyczno-populistyczne ugrupowanie EKRE pozostaną w opozycji, przynajmniej do wyborów przewidzianych konstytucyjnie na marzec 2023 r.

PREZYDENT...

10199

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Tygodnik espresso
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. Kup Tygodnik espresso i zacznij dzień od spokoju.

Dostęp roczny
199,90 zł

298,80 zł 99 zł taniej 
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum.


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]