Reklama

Ładowanie...

Ukraińcy integrują się nad Bałtykiem. Reportaż z Łotwy

z Łotwy
31.10.2022
Czyta się kilka minut
Uciekinierzy powoli urządzają się w krajach bałtyckich, Serhij Żadan jest tłumaczony na łotewski. Jesienią ruszyły szkoły i kursy integracyjne, a politycy podkreślają, że są z Kijowem „na śmierć i życie”.
Uczeń z Ukrainy gra na pianinie przed ambasadą Rosji w Rydze, 1 kwietnia 2022 r. TOMS KALNINS / EPA / PAP
R

Ryga, ulica Bruņinieku, czyli Rycerska. To tutaj znajduje się szpital nr 1 stolicy Łotwy. Stary neogotycki budynek, pięknie odnowiony jeszcze za rządów poprzedniego mera Niła Uszakowa. W tym szpitalu pracuje od końca maja pielęgniarka Julia – w mediach tak jest właśnie określana; nie podaje swojego nazwiska, bo jest, jak mówi, tylko skromną pracowniczką instytucji państwowej.

Julia pochodzi z Sum, przed rosyjską inwazją ćwierćmilionowego miasta w północno-wschodniej Ukrainie, i jest jedną z wielu Ukrainek, które znalazły pracę w łotewskiej służbie zdrowia. Obecnie w tym szpitalu pracuje szesnaścioro jej rodaków: pięciu sanitariuszy, pięciu specjalistów, trzy pielęgniarki, dwóch pomocników lekarza i pracownik działu technicznego.

Julia jest szczęśliwa, bo właśnie zdała swój pierwszy egzamin z języka łotewskiego na poziomie A1. Przyda jej się w pracy. W miniony wtorek 25...

13522

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 


https://www.tygodnikpowszechny.pl/atak-na-ukraine

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]