Reklama

Tak zwana sekularyzacja

Tak zwana sekularyzacja

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Religijnosc Polaków przechodzi ewolucje od religijnosci socjologicznej w kierunku swiadomego, indywidualnego wyboru, wymagajacego klarownej motywacji.
P

Polskie społeczeństwo się sekularyzuje - doniósł 18 sierpnia "Financial Times". Pretekstem do zajęcia się tematem był warszawski koncert Madonny, a ściślej (cytuję): "wątłe protesty przeciwko koncertowi". Czytamy: "Fakt, że te protesty nie uzyskały większego oddźwięku, jest kolejną oznaką rosnącej sekularyzacji polskiego społeczeństwa, którą ujawniło niedawne badanie frekwencji w kościołach". Badania te wykazały, że chociaż 95 proc. Polaków uważa się za katolików, tylko 40 proc. dorosłych uczęszcza na niedzielną Mszę św.

A oto inne przejawy sekularyzacji wymienione w "FT": tylko 70 proc. deklarujących przynależność do Kościoła wierzy w niebo, jeden z najniższych w Europie wskaźników urodzeń - co dowodzi, zdaniem "FT", "że nauki Kościoła dotyczące seksu są przyjmowane z przymrużeniem oka". Kolejny przejaw, to gwałtowny spadek liczby kobiet i mężczyzn...

4312

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]