Reklama

Ładowanie...

Tak zwana sekularyzacja

25.08.2009
Czyta się kilka minut
Religijnosc Polaków przechodzi ewolucje od religijnosci socjologicznej w kierunku swiadomego, indywidualnego wyboru, wymagajacego klarownej motywacji.
P

Polskie społeczeństwo się sekularyzuje - doniósł 18 sierpnia "Financial Times". Pretekstem do zajęcia się tematem był warszawski koncert Madonny, a ściślej (cytuję): "wątłe protesty przeciwko koncertowi". Czytamy: "Fakt, że te protesty nie uzyskały większego oddźwięku, jest kolejną oznaką rosnącej sekularyzacji polskiego społeczeństwa, którą ujawniło niedawne badanie frekwencji w kościołach". Badania te wykazały, że chociaż 95 proc. Polaków uważa się za katolików, tylko 40 proc. dorosłych uczęszcza na niedzielną Mszę św.

A oto inne przejawy sekularyzacji wymienione w "FT": tylko 70 proc. deklarujących przynależność do Kościoła wierzy w niebo, jeden z najniższych w Europie wskaźników urodzeń - co dowodzi, zdaniem "FT", "że nauki Kościoła dotyczące seksu są przyjmowane z przymrużeniem oka". Kolejny przejaw, to gwałtowny spadek liczby kobiet i mężczyzn...

4312

DZIĘKUJEMY, ŻE NAS CZYTASZ!

Żeby móc dostarczać Ci więcej tekstów najwyższej dziennikarskiej próby, prosimy Cię o wykupienie dostępu. Wykup i ciesz się nieograniczonym zasobem artykułów „Tygodnika”!

Masz już konto? Zaloguj się

Dostęp trzymiesięczny
69,90 zł

Przez 92 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp roczny
199,90 zł

360 zł 160 zł taniej (od oferty 10/10 na rok)
365 dni nieograniczonego dostępu do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Dostęp 10/10
10,00 zł

Przez 10 dni będziesz mieć dostęp do wszystkich treści - każdej środy do bieżącego wydania oraz do stale powiększającego się archiwum. 

Napisz do nas

Chcesz podzielić się przemyśleniami, do których zainspirował Cię artykuł, zainteresować nas ważną sprawą lub opowiedzieć swoją historię? Napisz do redakcji na adres redakcja@tygodnikpowszechny.pl . Wiele listów publikujemy na łamach papierowego wydania oraz w serwisie internetowym, a dzięki niejednemu sygnałowi od Czytelników powstały ważne tematy dziennikarskie.

Obserwuj nasze profile społecznościowe i angażuj się w dyskusje: na Facebooku, Twitterze, Instagramie, YouTube. Zapraszamy!

Newsletter

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]