Reklama

Tak, jesteśmy populistami

Tak, jesteśmy populistami

11.06.2018
Czyta się kilka minut
Włosi mają nowy rząd, a strefa euro ma perspektywę nowego kryzysu: niestabilność jej trzeciego co do wielkości kraju może wywołać kryzys gorszy niż grecki.
Premier Giuseppe Conte otwiera pierwsze posiedzenie nowej rady ministrów, 1 czerwca 2018 r. ANGELO CARCONI / EPA / PAP
R

Rzecz działa się w Rzymie, nie mogło więc zabraknąć antyku. „Porozumieliśmy się z Ruchem Pięciu Gwiazd, żeby walczyć z Europą, jak niegdyś Ateny i Sparta sprzymierzyły się przeciw Persji” – tak w debacie nad wotum zaufania dla nowego włoskiego rządu mówił poseł Ligi, jednej z dwóch tworzących go formacji.

Liga, choć formalnie jest mniejszościowym partnerem w tej koalicji, wskazywana jest jednak jako ta, która uzyskała większy wpływ na oblicze nowego rządu. Już kilka lat temu porzuciła przymiotnik „Północna”, wyczuwając, że łatwiej teraz łowić głosy, kierując złość wyborców nie na leniwe włoskie Południe, lecz na Brukselę.

Unia to „niemiecka klatka” – mówił jeszcze w 2017 r. Matteo Salvini, szef Ligi, a dziś wicepremier i szef MSW w nowym gabinecie. Relacjonując swą rozmowę z Viktorem Orbánem zapewniał wtedy, że wespół z nim jest gotów pracować „nad zmianą reguł Unii...

4578

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]