Naprzód, Włochy
Naprzód, Włochy

Początek marca będzie bardzo ważny dla Europy. Mamy referendum wewnętrzne SPD na temat koalicji rządowej [w Niemczech] i wybory we Włoszech. Najbardziej boję się o te wybory. Musimy być gotowi na najgorszy scenariusz, czyli włoski rząd, który nie będzie w stanie działać. (…) można się spodziewać silnej reakcji rynków w drugiej połowie miesiąca”. Nie trzeba było czekać aż tyle, żeby słowa przewodniczącego Komisji Europejskiej Jeana-Claude’a Junckera przyniosły pierwsze rynkowe konsekwencje: indeksy giełdy w Mediolanie natychmiast poszły w dół, wzrósł za to spread włoskich obligacji rządowych, czyli różnica w ich oprocentowaniu w stosunku do papierów skarbowych Niemiec.
Skok był niewielki, ale Włochom, ilekroć słyszą tę nazwę, ciarki chodzą po plecach – zbyt świeże są wspomnienia tego, jak wzrost spreadu wyznaczał dla opinii publicznej rytm czarnych dni kryzysu zadłużeniowego...
Dodaj komentarz
Chcesz czytać więcej?
Wykup dostęp »
Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie!
Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.
Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!
Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »
Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.
Zapoznaj się z Regułami forum
Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.
© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]