Reklama

Wydanie specjalne TP "Smak wolności"

Ta straszna matura

Ta straszna matura

09.06.2014
Czyta się kilka minut
Kraj opanowała kolejna edukacyjno-statystyczna gorączka:
w

według nieoficjalnych doniesień (jako pierwszy napisał o nich Dariusz Chętkowski na Polityka.pl) matury w 2014 r. mógł nie zdać co trzeci podchodzący do egzaminu. Kolejna – bo ostatnie lata obfitowały w podobne doniesienia, którym przypisywano ogromną wagę. Przykład to wyniki (i skrajne ich interpretacje) międzynarodowego badania kompetencji 15-latków PISA.
Pogłoski o złych wynikach matur to następna okazja, by ostudzić – w tym przypadku fatalistyczne – nastroje. I przypomnieć, że na podobne dane wpływają również czynniki inne niż stan systemu edukacji, np. poziom trudności egzaminu i poziom danego rocznika.
Co do matur, warto pamiętać, że tradycyjna kategoria zdał/nie zdał straciła wraz z wejściem w życie nowego systemu dawną wagę. Nie tylko dlatego, że procentowy wynik pełni teraz rolę przepustki na studia wyższe, ale również z tego powodu, że przekroczenie progu „...

1661

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]