Reklama

Szpieg po wiedeńsku

Szpieg po wiedeńsku

20.11.2018
Czyta się kilka minut
Austriacki rząd nie może wyjść z szoku. Skandal szpiegowski – jego bohater, cichy pułkownik, przez kilka dekad pracował dla Rosjan – podważa forsowaną przez prawicowo-populistyczną koalicję politykę zbliżenia z Moskwą.
Prezydent Putin na weselu Karin Kneissl, minister spraw zagranicznych Austrii. Sierpień 2018 r. BIURO PRASOWE KREMLA
A

Austria od lat realizowała wobec Rosji koncepcję ocieplania klimatu politycznego. Wiedeń miękko reagował na kolejne kolizje na linii Europa–Kreml, w nadziei na uzyskanie mocnej pozycji na rynku gazowym – dzięki korzystnym dostawom surowca z Rosji. Nawet w warunkach sankcji i izolacji Moskwy – po aneksji Krymu i rozpętaniu wojny w Donbasie – Wiedeń podtrzymywał kontakty na najwyższym szczeblu. Kierunek ten uległ jeszcze wzmocnieniu, gdy po wyborach w 2017 r. austriaccy konserwatyści zawarli koalicję z populistyczną i prorosyjską Partią Wolnościową.

Teraz ten kurs może się zmienić – po ujawnieniu rosyjskiego agenta, uplasowanego w sztabie armii austriackiej, entuzjazm Wiednia do zbliżenia z Kremlem przygasł. Austria zapowiada ścisłe współdziałanie z europejskimi partnerami.

Nowy Redl szpieguje

Wiedeń wciąż przeżywa nie lada szok: oto odkryto, że pewien austriacki...

10027

Dodaj komentarz

Chcesz czytać więcej?

Wykup dostęp »

Załóż bezpłatne konto i zaloguj się, a będziesz mógł za darmo czytać 6 tekstów miesięcznie! 

Wybierz dogodną opcję dostępu płatnego – abonament miesięczny, roczny lub płatność za pojedynczy artykuł.

Tygodnik Powszechny - weź, czytaj!

Więcej informacji: najczęściej zadawane pytania »

Usługodawca nie ponosi odpowiedzialności za treści zamieszczane przez Użytkowników w ramach komentarzy do Materiałów udostępnianych przez Usługodawcę.

Zapoznaj się z Regułami forum

Jeśli widzisz komentarz naruszający prawo lub dobre obyczaje, zgłoś go klikając w link "Zgłoś naruszenie" pod komentarzem.

ma samych szpiegow w swoim gronie ..a inne kraje to uczciwe niewiniatka bez szpiegow bez broni atomowej bez jednego naboju , a szpieg w krajach Anglii ,Niemiec, Polski to slowo nieznane ........a wrecz wstretne . Mamy swojego bohatera .. Kuklinskiego..Takich bohaterow p.Putin nazywa "parszywcami" ciekawe czy ma racje bo media nic na ten temat nie pisza .DLACZEGO? bo kolegowanie sie z ROSJA obecnieto w Europie jest zle widziane .

© Wszelkie prawa w tym prawa autorów i wydawcy zastrzeżone. Jakiekolwiek dalsze rozpowszechnianie artykułów i innych części czasopisma bez zgody wydawcy zabronione [nota wydawnicza]. Jeśli na końcu artykułu znajduje się znak ℗, wówczas istnieje możliwość przedruku po zakupieniu licencji od Wydawcy [kontakt z Wydawcą]